Fake news – pewnie każdy z Was słyszał już to określenie. Co to takiego? Otóż fake newsy to fałszywe informacje, które mają wzbudzać sensację i zainteresowanie. Celem autorów jest ich szybkie udostępnianie. Ponadto są tworzone głównie dla zysków, w świecie wirtualnym, choć nie tylko.

Jak ocenić czy przeczytane przez nas informacje są prawdziwe? Musimy nauczyć się odróżniać rzeczywiste wiadomości od fałszywych, które są stworzone również po to, aby nami manipulować. Fake newsy funkcjonują w naszym społeczeństwie oprócz wspomnianego Internetu również w telewizji i prasie. Należy walczyć z dezinformacją, gdyż potrafi się ona bardzo szybko rozprzestrzeniać w opinii publicznej. Jak to zrobić? Co należy sprawdzić, aby upewnić się, że czytamy prawdziwe informacje?

  • Sprawdź autora strony, czy strona jest podejrzana, czy to źródło, któremu możemy zaufać jak np. MEN, NASK i inne…
  • Czy znamy autora zapisanej wiadomości, czy taka osoba w ogóle istnieje?
  • Sprawdź datę  dodania wpisu. Może się zdarzyć, że ktoś udostępnił informację, która już dawno jest zdezaktualizowana, a wygląda na nowo dodaną.
  • Przyciąga Cię tytuł artykułu? Taki jest cel wielu twórców fake newsów. Zawsze czytaj całość tekstu, gdyż tytuł często nie odzwierciedla tego co zostało zawarte w dalszej części materiału.
  • Uważajcie na fałszywe konta na portalach społecznościowych. Zdarza się, że są specjalnie tworzone anonimowe konta lub z nieprawdziwymi danymi, tylko po to, aby dodawać na nich fake newsy.

Więcej na ten temat znajdziecie w materiałach udostępnionych na stronie https://bezpiecznymiesiac.pl/bm/baza-wiedzy/696,Fake-news.html

Ponadto obejrzyjcie ciekawy filmik pt. Fake news – jak nie dać się oszukać >>> https://www.youtube.com/watch?v=kxzn6JcPhNY

Jak fake newsy rozprzestrzeniają się w Internecie, jak sami nieświadomie się do tego przyczyniamy. Jaki wpływ ma to na życie wielu ludzi? Zobaczcie sami filmik pt. Kto wierzy w fake newsy? >>> https://www.youtube.com/watch?v=XlxNw4GRM-k

Zajrzyjcie i zapoznajcie się 🙂