“Hi! Saturday full of ideas” to kolejny temat, jaki podjęliśmy w ramach projektu “Good school for the 21st century”. 17 stycznia 2019 r. uczniowie naszej szkoły przygotowali Giełdę sobotnich aktywności, w czasie której promowali aktywne i ciekawe formy spędzania wolnego czasu bez komputera i urządzeń telekomunikacyjnych.

W czasie giełdy poznaliśmy jak spędzają wolny czas nasi rówieśnicy działający w Szkolnym Centrum Wolontariatu, pomagając innym, organizując akcje charytatywne. Spotkały się z nami Malwina Lakota, Sandra Wiesiołek, Patrycja Żołędowska, Aleksandra Musioł, Nikola Sladczyk, Agnieszka Porębska i Agnieszka Skora z klasy 1B.

Agnieszka Cenkier i Edyta Debernic z klasy 3AE są członkami rudzkich drużyn Związku Harcerstwa Polskiego. Zaprezentowały nam formy pracy harcerzy, takie jak: zbiórka harcerska, obóz, biwak oraz pokazały, że harcerstwo to styl życia.

http://

Barwnie i ciekawie było na stoisku Sekcji Teatralnej “Moklandia”, która działa przy Domu Kultury w Rudzie Śląskiej. Grupa zrzesza dzieci od przedszkola do młodzieży w wieku studencki. Ich przedstawienia to nie tylko zabawa, zawsze niosą z sobą ważne przesłanie skierowane do młodych ludzi. O działalności Moklandii opowiedziały nam Nikola Głodek i Ola Czepiołko z klasy 3AE.

Pani Joanna Spychała, nauczyciel wychowania fizycznego w naszej szkole, promowała aktywny sposób spędzania wolnego czasu np. grając w Bowling lub trenując Nordic Walking. Na sportowo spędza również czas uczennica klasy 3FR, Justyna Wilk. Jej pasją jest jazda konna a w szczególności woltyżerka.

Patryk Obarski, uczeń klasy 3FR, jest pasjonatem czytelnictwa. Zachęcał nas do czytania oraz przedstawił plan spotkań literackich, jakie w najbliższym czasie odbędą się w naszej okolicy.

Poznaliśmy również ofertę Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rudzie Śląskiej. Pan Adam Poloczek zapoznał nas z bazą sportową w naszym mieście i z możliwościami wykorzystania ich przez mieszkańców. Wiemy, gdzie jest tor rolkarski, stadion lekkoatletyczny, kryte baseny, “Orliki” , korty tenisowe.

Dodatkowo Agnieszka Flaschka i Kinga Kinder, uczennice klasy 2FR przygotowały prezentację na temat komercyjnych miejsc, w których możemy w ciekawy sposób spędzić wolny czas wraz z przyjaciółmi, np. Wrotkarnia w Katowicach, Jump World Zabrze, ścianka wspinaczkowa “Bunkier w skale” w Rudzie Śląskiej,  itp.

W Giełdzie sobotnich aktywności wzięli udział uczniowie klas 1, 2 i 3 naszej szkoły. Po krótkiej prezentacji był czas na rozmowy i pytania. Mamy nadzieję, że są wśród nas osoby, które po tym spotkaniu znajdą alternatywę dla gier komputerowych, surfowania po Internecie i siedzenia przed telewizorem.

Warto  spędzać wolny czas z pożytkiem dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego a także w towarzystwie naszej rodziny i przyjaciół.

Zadanie zostało zrealizowane w ramach programu Erasmus+. Artykuł odzwierciedla jedynie stanowisko jego autorów, Komisja Europejska oraz Narodowa Agencja Programu Erasmus+ nie ponoszą odpowiedzialności za jej zawartość merytoryczną.