Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach w oparciu o dane uzyskane w ramach śląskiego monitoringu jakości powietrza informuje, że w dniu 07.04.2016 r. w godzinach przedpołudniowych nie wystąpiły przekroczenia dopuszczalnego poziomu stężeń jednogodzinnych dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, ośmiogodzinnych stężeń tlenku węgla oraz ośmiogodzinnego poziomu docelowego ozonu.

W dniu 06.04.2016 r.:

  • nie wystąpiły przekroczenia wartości dopuszczalnych średnich stężeń:

–         jednogodzinnych dwutlenku siarki (350 µg/m3),

–         jednogodzinnych dwutlenku azotu (200 µg/m3),

–         24-godzinnych dwutlenku siarki (125 µg/m3),

–         ośmiogodzinnych stężeń tlenku węgla (10000 µg/m3),

–         ośmiogodzinnych poziomu docelowego ozonu (120 µg/m3),

  • wystąpiły przekroczenia wartości dopuszczalnych średnich stężeń:

–         24-godzinnych pyłu zawieszonego PM10 (50 µg/m3) na stacjach w Żywcu o 48%, Rybniku o 38%, Gliwicach o 16%, Wodzisławiu o 12%, Sosnowcu o 6%, Częstochowie (stacja komunikacyjna) o 4%, Katowicach o       4%, Tychach o 2%.

Na podstawie krótkoterminowej prognozy pogody opracowanej przez Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB w Krakowie oraz po dokonaniu analizy dostępnych informacji meteorologicznych, Zakład Monitoringu i Modelowania Zanieczyszczeń Powietrza IMGW-PIB Oddział w Krakowie z/s w Katowicach przedstawia prognozę jakości powietrza dla województwa śląskiego w dniach 07-08.04.2016 r.

W dniu 07.04.2016 (czwartek) znajdujemy się w zasięgu niżu z ośrodkami w rejonie Skandynawii. W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 16°C do 18°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni.

W związku z taką sytuacją meteorologiczną, jakość powietrza na większości obszaru województwa śląskiego będzie korzystna, miejscami możliwe niewielkie przekroczenia wartości dopuszczalnych stężeń pyłu PM10 (50 µg/m3). Pozostałe stężenia monitorowanych zanieczyszczeń powietrza będą utrzymywały się w granicach wartości dopuszczalnych.

W dniu 08.04.2016 (piątek) będziemy w słabogradientowym polu barycznym o obniżonym ciśnieniu, w strefie ciepłego frontu atmosferycznego. W dzień zachmurzenie duże. Opady deszczu. Temperatura maksymalna od 12°C do 15°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków północnych.

W związku z taką sytuacją meteorologiczną, jakość powietrza na obszarze województwa śląskiego będzie korzystna. Stężenia monitorowanych zanieczyszczeń powietrza będą utrzymywały się w granicach wartości dopuszczalnych.

Zostaw komentarz