W dniach 14 – 15 grudnia 2023 r. odbył się finał ogólnopolski IX Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Menedżerskich. Do finału (po eliminacjach szkolnych i okręgowych)  zakwalifikowało się 65 najlepszych  uczniów z 42 szkół ponadpodstawowych z całej Polski. W grupie tej znaleźli się uczniowie ZS Nr 2 w Rudzie Śląskiej Kacper Karasek i Nikola Tomkowska z klasy V B technika ekonomisty.

Głównym organizatorem Olimpiady jest Stowarzyszenie Dyrektorów i Nauczycieli Twórczych i Aktywnych Szkół Zawodowych w Bydgoszczy. Tegoroczne zawody centralne przygotowane przez Zespół Szkół Ekonomicznych w Świdnicy odbyły się w Międzynarodowym Centrum Konferencyjnym  w Krzyżowej w województwie dolnośląskim.

W pierwszym dniu odbyła się część praktyczna, w której finaliści rozwiązywali  test w języku polskim oraz w wybranym języku obcym, a także  wykonywali zadanie praktyczne z wykorzystaniem programu komputerowego. W drugim dniu zawodów  do finału ustnego zakwalifikowano 10 uczestników, którzy uzyskali najwyższą liczbę punktów z zadań praktycznych.

Na zakończenie odbyła się uroczystość, podczas której wszyscy uczestnicy finałów otrzymali zaświadczenia  upoważniające do zwolnienia z części pisemnej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, a laureatom wręczono nagrody.

Udział w Olimpiadzie to nie tylko zmagania konkursowe, ale także nawiązywanie nowych znajomości, rozmowy z rówieśnikami z całej Polski, wycieczka do Świdnicy ze zwiedzaniem zabytków i ciekawych miejsc tego urokliwego miasta.

Gratulujemy finalistom IX Olimpiady WiUM i życzymy kolejnych sukcesów.