Od 19.03 do 23.03 w naszej szkole odbywał się coroczny „Tydzień Kultury Śląskiej”. W tym czasie uczniowie mieli okazję wziąć udział w imprezach związanych z naszym regionem. Tradycyjnie, nie zabrakło zabawy i zdrowej rywalizacji.

Od poniedziałku w szkole można było wziąć udział w organizowanych przez nauczycieli konkursach i wydarzeniach. W pierwszym dniu „Tygodnia” zorganizowano „Ślōnski Diktand”, czyli dyktando, na którym uczniowie musieli zmierzyć się z poprawnym zapisem całości w śląskiej gwarze. Zwyciężczyniami w konkursie zostały Patrycja Bury oraz Dominika Krasoń. Uczniowie mieli też szansę wysłuchać fragmentów książki Marcina Melona – „Komisōrz Hanusik i sznupok” czytanych przez swoich kolegów i koleżanki w formie flashmobu.

We wtorek na scenie ZSP pojawili się uczniowie, którzy wykonali jednoaktówki po śląsku. Następnie odbył się pokaz śląskiej mody, zaprezentowano także konkursowe memy wykonane na podstawie obrazów ze śląskimi komentarzami – przy tym konkursie, na podium stanęli Klaudia Choma, Marlena Jagus i Patryk Obarski. Klasa 1H przedstawiła zaś przezabawne skecze. W tym dniu odbył się także konkurs drużynowy „Po śląsku o Śląsku”, w którym pierwsze miejsce zajęła klasa 4B z reprezentantami: Kamilem Węgrzykiem, Weroniką Sumińską i Eweliną Zapalską.

trojakWięcej zdjęć z „Tygodnia Kultury Śląskiej” na naszym Facebooku

W kolejnych dniach odbyła się emocjonująca debata oksfordzka – temat debaty po raz kolejny wzbudził zainteresowanie uczniów, a brzmiał: „Czy zakaz handlu w niedziele powinien zostać wprowadzony?”. Zatańczono także w trojaka – tutaj laureatami zostali Agata Batko, Paulina Klyszcz oraz Przemek Wiącek z klasy 3AF. Uczniowie klas gastronomicznych natomiast wzięli udział w konkursie kulinarnym. Najlepszymi śląskimi gastronomami okazała się drużyna z klasy 3F.

Podsumowaniem tygodnia był finał „Śląskiego 1 z 10” – w którym zwyciężyła Sylwia Miedzińska – oraz Koncert Finałowy, na który przybyli m.in. przedstawiciele Demokratycznej Unii Regionalistów Śląskich. Podczas Koncertu nastąpiło rozdanie nagród, a przybyli goście z DURŚ wygłosili także krótkie wykłady dla uczniów – oczywiście, w całości po śląsku.

„Tydzień Kultury Śląskiej” kolejny raz okazał się wielkim sukcesem, impreza okazał się bowiem nie tylko dobrą zabawą, ale także szansą na poszerzenie swojej wiedzy z zakresu śląskiej gwary czy tradycji naszego regionu.

Zostaw komentarz