Jedno z zadań projektu “KeyComps 2014-2017” zwraca naszą uwagę na dziedzictwo narodowe, jego wartość i potrzebę ochrony ze szczególnym uwzględnieniem obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przygotowaliśmy już album polskich obiektów wpisanych na tę listę a teraz nadszedł czas na odwiedzenie jednego z tych miejsc.
Klasa 1 AF, 8 grudnia 2015 roku odwiedziła Kraków.
Klasa 1AF na dziedzińcu Uniwersytetu Jagiellońskiego
Kraków jako jeden z pierwszych polskich obiektów w roku 1978 został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obszar wpisu obejmuje między innymi Stare Miasto, Wawel, Żydowską Dzielnicę Kazimierz z zabytkowymi synagogami, Stradom, Kościół Mariacki z niezwykłym ołtarzem Wita Stwosza, Uniwersytet Jagielloński z 1364 r. założony przez króla Kazimierza Wielkiego, Sukiennice oraz ok. 300 kamienic krakowskich.
Brązowa grupa linia to granica obszaru wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO
W czasie naszego spaceru odwiedziliśmy te miejsca pełne niezwykłego uroku i o szczególnym znaczeniu historycznym.
Jednak Kraków to nie tylko kościoły, kamienice, wieże, mury, planty. To również kwiaciarki, dorożki, smaczne krakowskie obwarzanki oraz 2 miliony ruchomych dzieł sztuki i specyficzny krakowski klimat.
Kraków można odwiedzać wielokrotnie i za każdym razem zobaczyć coś nowego. Tym razem dla wielu z nas takim miejscem było wnętrze kamienicy “Pod Gruszką” czy dziedziniec Collegium M
z grającym zegarem.O tym jak wielkie znaczenie dla naszego narodu mają zabytki naszego kraju nie trzeba mówić jednak ważnym jest fakt, że są one również zauważane i doceniane przez organizacje międzynarodowe takie jak UNESCO. Dzięki temu mają one znaczenie światowe i są objęte szczególną opieką.
Aneta Skuczeń