Jedno z zadań projektu “KeyComps 2014-2017” zwraca naszą uwagę na dziedzictwo narodowe,  jego wartość i potrzebę ochrony ze szczególnym uwzględnieniem obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przygotowaliśmy już album polskich obiektów wpisanych na tę listę a teraz nadszedł czas na odwiedzenie jednego z tych miejsc.

Klasa 1 AF, 8 grudnia 2015 roku odwiedziła Kraków.

krakow005

Klasa 1AF na dziedzińcu Uniwersytetu Jagiellońskiego

Kraków jako jeden z pierwszych polskich obiektów w roku 1978 został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obszar wpisu obejmuje między innymi Stare Miasto, Wawel, Żydowską Dzielnicę Kazimierz z zabytkowymi synagogami, Stradom, Kościół Mariacki z niezwykłym ołtarzem Wita Stwosza, Uniwersytet Jagielloński z 1364 r. założony przez króla Kazimierza Wielkiego, Sukiennice oraz ok. 300 kamienic krakowskich.

krakow002Brązowa grupa linia to granica obszaru wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

W czasie naszego spaceru odwiedziliśmy te miejsca pełne niezwykłego uroku i o szczególnym znaczeniu historycznym.

krakow001Bazylika Paulinów “Na Skałce”

krakow003Dzielnica Kazimierz

krakow004Zamek Królewski na Wawelu

Jednak Kraków to nie tylko kościoły, kamienice, wieże, mury, planty. To również kwiaciarki, dorożki, smaczne krakowskie obwarzanki oraz 2 miliony ruchomych dzieł sztuki i specyficzny krakowski klimat.

Kraków można odwiedzać wielokrotnie i za każdym razem zobaczyć coś nowego. Tym razem dla wielu z nas takim miejscem było wnętrze kamienicy “Pod Gruszką” czy dziedziniec Collegium Maius z grającym zegarem.

O tym jak wielkie znaczenie dla naszego narodu mają zabytki naszego kraju nie trzeba mówić jednak ważnym jest fakt, że są one również zauważane i doceniane przez organizacje międzynarodowe takie jak UNESCO. Dzięki temu mają one znaczenie światowe i są objęte szczególną opieką.

Aneta Skuczeń