madryt01Mija pierwszy rok projektu „Key competences for school sustainability” w którym bierzemy udział. W trakcie tego roku odbyły się dwa spotkania grupy projektowej. Spotkaliśmy się we Włoszech i Hiszpanii.

Zobaczcie jak było.

Spotkanie 1:   30.11. – 3.12.2014 r. – Instituto Comprensivo Statale w Paese (Włochy)

paese002Pierwsze spotkanie szkolnych koordynatorów projektu odbyło się w szkole włoskiej w Paese. Nauczyciele z Słowacji, Słowenii, Węgier, Hiszpanii, Turcji, Portugalii, Włoch i Polski przedstawili swoje szkoły i ustalili szczegóły zadań projektowych. Gospodarze spotkania zaprosili nas do poznania ich szkoły czyli Instituto Comprensivo Statale w Paese oraz zorganizowali spotkanie z merem Paese.

paese001Na pamiątkę wizyty obdarowałyśmy panią mer lukrowanym piernikiem wykonanym przez uczniów naszej szkoły. Zrobił bardzo duże wrażenie.

W miłej atmosferze spędziliśmy dwa dni.

Korzystając z okazji, że Paese leży niedaleko Wenecji, nauczyciele z Włoch zorganizowali wycieczkę w to piękne miejsce. To było super przeżycie. Wenecja to wyjątkowe miejsce.

paese004

 

 

 

 

 

 

paese003

 

 

 

 

 

 

 

Spotkanie 2:   3 – 6.05.2015 r. – Instituto Bilingue Canada Real w Galapagar (Hiszpania)

madryt008W maju 2015 roku wyjechałyśmy wraz z  uczennicami techniku na spotkanie w Galapagar. Wyjazd poprzedzony był szeregiem zadań, które każda grupa projektowa musiała wykonać. Między innymi dziewczyny, Dorota i Justyna, przygotowały prezentację multimedialną w programie Prezi o zrealizowanych przez nas zadaniach. (Kliknij jeżeli chcesz zobaczyć prezentację)

Wyjechałyśmy wczesnym rankiem 3 maja. Po 8 godzinnej podróży byłyśmy na miejscu. Hiszpania powitała nas pogodnym niebem. W niedzielne popołudnie zwiedziłyśmy najbliższą okolicę w miejscu gdzie nocowałyśmy.

Spotkanie robocze w Galapagar rozpoczęło się 4 maja. Gościła nas szkoła Instituto Bilingue Canada Real. Jest to szkoła ogólnokształcaca gdzie uczą się dzieci w wieku naszych gimnazjalistów.

madryt005Z grupą uczniów zwiedziliśmy klasy. Rozmawialiśmy z nauczycielami i mogliśmy obserwować przebieg zajęć lekcyjnych.

Konferencja  projektowa odbyła się w bibliotece szkolnej.

W przerwie konferencji przeszliśmy do miejskiego ratusza i spotkaliśmy się z merem miasta Galapagar.

madryt006

madryt007

 

 

 

 

 

 

 

W drugiej części dnia uczniowie partnerskich szkół wzięli udział w warsztatach w czasie których poszerzyli swoją wiedzę o państwach partnerskich.

Jednak nie ma lepszego sposobu na poznanie kraju jak zobaczyć go na własne oczy. W czasie tego spotkania mogliśmy zobaczyć stolicę Hiszpanii – Madryt, który położony jest niedaleko miejscowości Galapagar.

madryt009madryt011Zwiedziliśmy Muzeum Prado w którym wystawione są największe dzieła malarstwa hiszpańskiego, zobaczyliśmy Pałac Królewski, Plac Puerta de Sol i Plaza de San Martin oraz wiele ciekawych uliczek, pomników, budynków. Skorzystałyśmy również ze sprawnie działającego systemu połączeń metrem.

madryt010

 

 

 

 

 

 

 

Spotkania partnerskie są bardzo dobrym doświadczeniem. Dają nam okazję do poznania nowych ludzi, miejsc, zwyczajów oraz smaków lokalnej kuchni. Rozwijamy swoją umiejętność komunikacji w języku angielskim. Czekamy na kolejną konferencję.

Aneta Skuczeń i Małgorzata Rzepka

 

Zostaw komentarz