Dnia 22 października 2018 o godzinie 16 odbyło się spotkanie w ramach Klubu Podróżnika. Gościem Klubu był Pan Ireneusz Waluga, zdobywca między innymi takich szczytów jak Kilimandżaro, Mont Blanc, Elbrus. W poniedziałkowe popołudnie opowiadał o wyprawie na Nanga Parbat. Wyprawa odbyła się w 2010 roku, trwała około półtora miesiąca.

Pan Irek opowiadał o codzienności takiego wyjazdu, budowaniu obozu, wspinaniu się na szczyt w mrozie sięgającym minus 30, 40 stopni. Podczas spotkania mogliśmy dowiedzieć się między innymi co to jest poręczowanie (czyli zabezpieczenie trudniejszej drogi na szczyt za pomocą liny mocowanej do skał za pomocą haków, dzięki której można wnieść żywność na górę lub podtrzymać się podczas wspinania), czy czym są raki (metalowe kolce mocowane do butów, aby otrzymać równowagę).

Dzięki prelekcji poznaliśmy wiele ciekawostek z życia Himalaisty, między innymi jak wygląda gotowanie wody (śniegu) na herbatę (ok. 2 godzin), jak wygląda nocleg w namiocie na śniegu, czy codzienna toaleta. Dzięki temu doceniliśmy wygody naszego codziennego życia w mieście.

Pan Waluga przedstawił się nam jako wielki pasjonat gór i wspinaczki, zwrócił też uwagę na to, że góry, szczególnie te wysokie, wymagają i uczą pokory, która zawsze jest w życiu potrzebna.