Przeczytaj, jak przebiegło pierwsze zdalne międzynarodowe spotkanie w naszej szkole, w którym wzięło udział ok. 150 uczestników.

W dniach 22-26 marca 2021 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w V międzynarodowym spotkaniu partnerów projektu “Good School for the 21st Century” – program Erasmus+.

Organizatorem spotkań była szkoła Andre Citroena secondary school w Boskovicach (Republika Czeska).  Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne w Europie spotkanie odbyło się w formie online. Tematem przewodnim było wykorzystanie nowych technologii w edukacji, przemyśle i życiu codziennym.

Krótko o projekcie

W ramach projektu “Good School for the 21st Century” uczniowie i nauczyciele rozwijają swoje kompetencje językowe, obywatelskie i organizacyjne. Podczas spotkań w krajach szkół partnerskich, uczestnicy mają również okazję poznać inne kultury, tradycje i obyczaje. Projekt ten stanowi coś więcej niż typową naukę w szkole, to poszerzanie wiedzy przez faktyczne doświadczenia.

Spotkanie prowadzone przez szkołę w Boskovicach dało nam możliwość zdobycia nowej wiedzy i umiejętności, mimo że odbyło się online.

Jak przebiegało tegoroczne spotkanie?

W spotkaniu online brała udział ponad 150-osobowa grupa uczniów i nauczycie ze szkół partnerskich. Z naszej szkoły do spotkania dołączyli uczniowie z klas 2EG i 1R.

Podczas udziału w tym wydarzeniu mieliśmy okazję uczestniczyć w kilku webinarach, wykładach oraz  konwersacjach np. o sytuacji w naszych krajach związanej z przebiegem COVID-19.

Pierwszego dnia (poniedziałek) po powitaniu przez koordynatora projektu i managera szkoły w Boskovicach oraz oficjalnym rozpoczęciu spotkania zaprezentowali się uczniowie każdej ze szkół partnerskich. Celem prezentacji było znalezienie odpowiedzi na pytanie: “Czy technologie informacyjne i komunikacyjne są naszym przyjacielem czy wrogiem?”.

Z przygotowanych prezentacji dowiedzieliśmy się, w jaki sposób wykorzystujemy Internet oraz komputery do pracy i rozrywki, jaki wpływ na nas mają nowe technologie, jakie korzyści i zagrożenia niosą za sobą, jak dbać o swój dobrostan w kontakcie z nimi.

Kliknij tutaj, żeby zapoznać się z prezentacjami uczniów.

Drugiego dnia dowiedzieliśmy się, jak wykorzystać technologię komputerową w reklamie i promocji szkoły. Jako przykład obejrzeliśmy prezentację o szkole i mieście Boskovice oraz atrakcjach turystycznych Republiki Czeskiej. Byliśmy pod wrażeniem i po zakończeniu obostrzeń związanych z COVID-19 z pewnością niektórzy z nas odwiedzą zaprezentowane miejsca.

W środę przyszedł czas na nowe technologie wykorzystywane w nauce i przemyśle. Poznaliśmy, jak można uczyć się programowania przez zabawę z wykorzystaniem robotów LEGO. W czasie spotkania nauczyliśmy się, co to jest algorytm, program, operacja matematyczna oraz jak zaprogramować i uruchomić robota LEGO. Dowiedzieliśmy się również, jak wygląda drukarka 3D,  na czym polega druk w tej technologii oraz poznaliśmy proces przygotowania projektu do wydruku.

Czwartek poświęcony był technologii video. Z krótkiego wykładu dowiedzieliśmy się między innymi,  jakie technologie wykorzystywane są do tworzenia wizualizacji, co to jest VR i  technologia 360, a korzystając z  gogli VR przenieśliśmy się w wirtualny świat. W drugiej części zajęć braliśmy udział w ciekawym webinarium na temat ogólnych zasad tworzenia prezentacji.

Piątek był dniem społeczno – kulturowym. Gospodarze spotkania zaprosili nas na wirtualną wycieczkę po dzielnicy żydowskiej w Boskovicach. Po krótkiej przerwie odbyły się spotkania w grupach, w czasie których rozmawialiśmy o naszych szkołach, miastach, zainteresowaniach. To było ciekawe doświadczenie, które rozwinęło nasze kompetencje językowe i komunikacyjne.

Podsumowanie

Udało się. Dzięki dobremu przygotowaniu gospodarzy i zaangażowaniu wszystkich szkół partnerskich nasze spotkanie online zakończyło się sukcesem. Zdobyliśmy przydatrną wiedzę, nawiązaliśmy nowe znajomości. Czekamy na kolejne spotkanie, mamy nadzieję, że “face to face”.


Zadanie zostało zrealizowane w ramach programu Erasmus+. Artykuł odzwierciedla jedynie stanowisko jego autorów, Komisja Europejska oraz Narodowa Agencja Programu Erasmus+ nie ponoszą odpowiedzialności za jej zawartość merytoryczną.