„Hi! Saturday full of ideas” – to temat przewodni drugiego spotkania partnerskiego, które odbyło się od 5 do 9 marca 2019 r. Szkołą przyjmującą było liceum z Istanbulu (Turcja). W spotkaniu brali udział uczniowie i nauczyciele z 6 szkół partnerskich (Czech, Słowacji, Węgier, Słowenii, Turcji i Polski). Naszą szkołę reprezentowały Kinga Kinder i Agnieszka Flaschka z kl. 2F, Sebastian Dybała i Sebastian Salastowicz z kl. 3B oraz pani Małgorzata Rzepka – nauczyciel matematyki i ja, Aneta Skuczeń – nauczyciel informatyki.  Spędziliśmy 5 dni pełnych wrażeń, zdobywając nowe doświadczenia.Wraz z uczniami pozostałych szkół podjęliśmy temat spędzania wolnego czasu przez młodzież. Każdy prezentował swoje propozycje, a wśród nich pojawiły się między innymi: spacery, spotkania towarzyskie, dodatkowe zajęcia edukacyjne, wędrówki górskie, sport, turystyka, taniec.

Bardzo cenne dla uczniów były warsztaty dotyczące tworzenia “mapy myśli”. Mapy na temat  “My school day” zawierały opis czynności, jakie młodzież podejmuje w ciągu dnia i ile czasu im poświęca, a następnie wskazywała na podobieństwa i różnice w sposobie organizacji czasu  w szkole i poza nią.

W czasie naszego wyjazdu nie zabrakło najlepszej i najzdrowszej metody spędzania wolnego czasu, jaką jest sport. Uczniowie w międzynarodowych drużynach walczyli o zwycięstwo w turnieju koszykówki. Cieszymy się, że drużyna Kingi i Sebastiana D. zdobyła złoto.

Nauczyciele rozwijali swoje kompetencje w zakresie prowadzenia zajęć dotyczących tradycji i poszukiwania własnych korzeni, wykorzystania metod aktywizujących w nauczaniu, motywowania uczniów, zwiększenia roli ucznia w procesie nauczania oraz wyrównywania szans.

W czasie naszego pobytu mieliśmy również okazję poznać mieszkańców Stambułu, ich zwyczaje oraz miasto. Spacer jego ulicami  zrobił na nas ogromne wrażenie. Zobaczyliśmy Błękitny Meczet, Topkapı Sarayı – pałac, który był rezydencją sułtanów przez ponad 380 lat, Hagia Sophia – muzeum będące w przeszłości świątynią chrześcijańską i meczetem. Widzieliśmy również  największą ze starożytnych podziemnych cystern Cysternę Bazyliki wciąż znajdującą się pod miastem . Takich obiektów pamiętających setki lat, nie zobaczymy w naszym  kraju .

Bazary to w Stambule obowiązkowy punkt do odwiedzenia. Mieliśmy okazję przejść przez Spice Bazaar i Grand Bazaar, gdzie wśród zapachu przypraw sprawdzaliśmy naszą umiejętność targowania się.

Wizyta w szkole partnerskiej jest również okazją do spróbowania potraw kuchni danego kraju, dzięki czemu poznajemy również jego kulturę. W Turcji posiłki były różnorodne, bogate w warzywa i czasami bardzo ostre, zakończone słodkim deserem i szklaneczką tureckiej herbaty.

W czasie spotkania zostało wybrane logo naszego projektu. Najwięcej punktów zdobył projekt przygotowany przez uczniów ze Słowenii.

Każde spotkanie i realizacja zadań pomiędzy wizytami to duże wezwanie i doświadczenie dla uczniów jak i nauczycieli. Możliwość poszerzania swojej wiedzy,  komunikacja w języku angielskim, kontakt z różnymi kulturami to tylko wybrane korzyści, jakie wynosimy z takich wizyt.

Aneta Skuczeń

Zadanie zostało zrealizowane w ramach programu Erasmus+. Artykuł odzwierciedla jedynie stanowisko jego autorów, Komisja Europejska oraz Narodowa Agencja Programu Erasmus+ nie ponoszą odpowiedzialności za jej zawartość merytoryczną.