„ARS, czyli jak dbać o miłość?” to program profilaktyczny autorstwa dr Krzysztofa A. Wojcieszek . Realizowany jest w szkole co roku w wybranych klasach. Dziś przedstawię jego podstawowe treści do zapoznania się lub przypomnienia, gdyż uważam, iż jest jednym z najbardziej wartościowych i może uruchomić wiele refleksji. Treści programu skupione są wokół wartości
i dobrego, zdrowego życia, a zwłaszcza na budowaniu właściwych relacji interpersonalnych, które w przyszłości mogą przyczynić się do wchodzenia w zdrowe, dojrzałe związki.
Autor przekonuje, że podstawowym czynnikiem dającym nam szczęście w życiu jest „miłość
i bycie we wspólnocie”. Jednak tzw. „miłość” jest różnie rozumiana, ludzie nie wiedzą czym ona jest i dość często nie dbają o nią.
Miłość zaś to głównie DAWANIE i aby trwała trzeba się o nią troszczyć i dbać o nią w różnych wymiarach. W programie „ARS” uwzględnia się tylko jeden z wymiarów – a mianowicie aspekt używania środków psychoaktywnych. Postawiona jest teza, że to właśnie one są jednym
z elementów niszczących miłość. Często pojawiają się one tam, gdzie jest jej za mało…
Poznanie działania tych mechanizmów powinno więc pomóc nam lepiej zadbać o miłość.
A zatem przyjrzyjmy się, w jaki sposób używanie środków psychoaktywnych może zniszczyć miłość i nasze relacje z ludźmi ? Poniżej zapoznamy się z kilkoma aspektami:
1. Środki psychoaktywne niszczą nam zdrowie i życie, które są warunkami koniecznymi do prawidłowego budowania relacji osobowych i uczuć, w tym:
-
powodują zatrucia i obumieranie komórek nerwowych, co ma wpływ na pracę mózgu, myślenie i emocje oraz nasze zdrowie psychiczne;
-
wywołują choroby (m.in. nowotwory – za 30% z nich odpowiada palenie papierosów, a za 11% picie alkoholu, powodują udary, zawały serca, obumieranie komórek wątrobowych)
2. Sztucznie (chemicznie) regulują działanie naszego układu nerwowego, tzn. działają na układ nagrody i kary wywołując przyjemność i zniewalają domagając się powtarzania czynności ich zażywania (jest to ucieczka od uczuć, co powoduje skupienie na sobie, a nie na drugiej osobie, a w konsekwencji coraz dalsze oddalanie się od siebie…co nie sprzyja budowaniu relacji)
3. Zaburzają nasze zachowanie:
-
wzrasta agresja w relacjach
-
doprowadzają do wielu konfliktów i kłótni
-
niszczą karierę szkolną i zawodową
-
doprowadzają do zaburzeń emocjonalnych (obojętność, brak empatii, samotność, depresja)
-
powodują niedojrzałe zachowania
-
doprowadzają do wypadków
-
pod ich wpływem możemy stać się ofiarą przestępstwa (np. gwałt, handel ludźmi, wrobienie w działalność przestępczą…)
-
powodują konflikty z prawem
4. Niszczą życie rodzinne:
-
powodują brak zrozumienia i zaufania
-
brak poczucia bezpieczeństwa
-
wpływają na problemy emocjonalne członków rodziny (współmałżonka, dzieci, problem współuzależnienia, DDA)
-
rujnują finanse
-
doprowadzają do rozpadania się więzi i rozwodów
5. Zabierają uczucia i miłość m.in. poprzez:
-
wpływ na atrakcyjność fizyczną (wygląd, kolor skóry, urodę, młodość, zapach…)
-
zwiększają podatność na szkody związane z używaniem, jak np.: osłabienie kontroli nad własnym zachowaniem (np. zajście w nieplanowaną ciążę, zakażenie chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym HIV/AIDS, możliwość bycia ofiarą przestępstwa)
-
wzrost agresji i impulsywnych zachowań oraz brak odpowiedzialności za te czyny
-
redukcja popędu seksualnego i impotencja u mężczyzn
-
bezpłodność u kobiet
-
trwałe uszkodzenie układu nerwowego, które osłabia zdolność do tworzenia więzi społecznych i osiągnięcia dojrzałości emocjonalnej
-
izolacja i prowadzenie człowieka ku samotności, gdyż na pewnym etapie nadmiernego używania środków psychoaktywnych staje się to ważniejsze od relacji z drugą osobą (pojawiają się oszustwa, kradzieże, działanie na niekorzyść osób bliskich, przemoc… ).
Substancje psychoaktywne a nasze potomstwo:
Nasz styl życia i wybory dokonywane już za młodu, w okresie dorastania, mają wpływ na zdrowie naszych przyszłych dzieci. Czynników tzw. teratogennych, czyli mających szkodliwy wpływ na rozwijający się płód jest sporo, ale w tym miejscu wspomnę tylko o jednym – alkoholu
i jego wpływie na rozwój tzw. zespołu FAS.
FAS (płodowy zespół alkoholowy) to trwałe uszkodzenie centralnego układu nerwowego (CUN) dziecka przez alkohol etylowy spożywany przez matkę w okresie ciąży i karmienia piersią. Zakres uszkodzeń jest zróżnicowany, zdarza się, że dziecko jest zahamowane w rozwoju w tak znacznym stopniu, że to opóźnienie sytuuje je w wieku funkcjonalnie o połowę niższym niż formalny wiek biologiczny (np. 20 – latek funkcjonuje jak 10 – latek).
Osoba dotknięta FAS napotyka m.in. następujące trudności:
– niemożność koordynacji czynności
– nieadekwatne reakcje na sytuacje w otoczeniu
– rozmaite trudności w zapamiętywaniu, pisaniu i liczeniu
– trudności w kontrolowaniu emocji, lęk, smutek, poczucie osamotnienia
Osoba dotknięta tym schorzeniem ma również specyficzne cechy budowy twarzy (np. krótkie szpary powiekowe, spłycona rynienka nosowa, krótki nos), nieprawidłowości fizyczne ( np. zaburzenia wzroku, słuchu, deformacje stawów) oraz inne specyficzne problemy (np. deficyt uwagi, zaburzenia snu, mniejsza wrażliwość na hałas i stymulację)
Wiele szkód w rozwoju dzieci wynika też z palenia papierosów przez kobietę będącą w okresie ciąży i karmienia (m. in. niedotlenienie, poronienie, wolniejszy rozwój dziecka, zatrucie, zagrożenie SIDS – nagła śmierć noworodka, gorsze/ słabsze uczenie się) oraz zażywającą narkotyki (w tym przypadku może dojść nawet do trwałego zniszczenia materiału genetycznego rodzica, tzw. mutageneza).
WNIOSEK:
„Nigdy nie pijesz, nie palisz, nie ćpasz tylko na własne konto. Zawsze otaczają cię ludzie, którzy cierpią z powodu Twoich ryzykownych zachowań. Najbardziej wrażliwi na te szkody są ci, którzy znajdują się blisko ciebie i są najsłabsi, czyli dzieci. Jeśli chcesz być naprawdę dobrym rodzicem – unikaj rozwijania stylu życia , który opiera się na używkach”.
A ponieważ styl życia kształtujecie już teraz, warto przemyśleć sprawę, by w przyszłości prowadzić zdrowe, satysfakcjonujące życie, w którym nie zabraknie Wam umiejętności przyjmowania i dawania miłości oraz tworzenia dojrzałych i szczęśliwych związków. Powodzenia!
Opracowanie
Ewa Kułak
na podstawie: „ARS, czyli jak dbać o miłość?” – program edukacyjny Krzysztofa A. Wojcieszek (podręcznik wydany przez Ministerstwo Zdrowia);