Z badań ankietowych przeprowadzonych wśród młodzieży wynika, że ponad połowa badanych uważa, że e-papierosy są bezpieczniejsze niż zwykłe papierosy. Ich używanie traktowane jest jako mniej ryzykowne. Wyglądają one bardziej atrakcyjnie, co zapewne wpływa również na przekonanie, że ich wpływ na zdrowie nie jest taki negatywny…
Tymczasem e-papierosy uzależniają i negatywnie wpływają na zdrowie, podobnie jak papierosy tradycyjne. Temat dotyczy zwłaszcza młodych ludzi, których organizm wciąż się rozwija.
Jakie więc jest ryzyko związane z używaniem e – papierosów ? Oto przykłady:
1. UKŁAD ODDECHOWY :
– podrażnienie górnych i dolnych dróg oddechowych
– zapalenie oskrzeli, kaszel, zmiany rozedmowe w płucach
2. UKŁAD IMMUNOLOGICZNY:
– indukcja stanu zapalnego w drogach oddechowych
– zmniejszenie wydajności układu odpornościowego
– zwiększone ryzyko wystąpienia zapalenia płuc
3. OŚRODKOWY UKŁAD NERWOWY:
– zmiany behawioralne
– upośledzenie pamięci
– skurcze mięśni i drżenie mięśni
4. POZOSTAŁE UKŁADY:
– podrażnienie oczu
– kontaktowe zapalenie skóry i oparzenia
– nudności i wymioty
– podrażnienie błony śluzowej gardła i jamy ustnej
Poza powyższym istnieją już udokumentowane przypadki zatruć płynem z e-papierosów wśród dzieci oraz osób dorosłych.
CZYM JEST E- PAPIEROS?
E- papieros to inaczej elektroniczny system dostarczający nikotynę.
Urządzenie to podgrzewa ciecz i wytwarza aerozol lub mieszankę małych cząstek w powietrzu. Mają one wiele kształtów i rozmiarów. Większość z nich ma baterię, element grzewczy i miejsce na tzw. liquid.
W skład e-liquidu wchodzą: glikol propylenowy i/lub gliceryna, woda lub etanol, nikotyna oraz dodatki smakowo-zapachowe (np. czekolada, popcorn, guma balonowa, wanilia), które mają na celu zachęcić młode osoby do sięgnięcia po e- papierosa.
JAK DZIAŁAJĄ E-PAPIEROSY?
E-papieros działa na zasadzie podgrzewania płynu (e-liquid) do temperatury ok. 200ºC, tworząc przy tym aerozol, który jest wdychany przez użytkownika do płuc. Aerozol ten zawiera szkodliwe substancje, m.in. takie jak:
– nikotyna
– aceton
– acetaldehyd
– formaldehyd
– akroleinę
– propanal
– o-metyl-benzaldehyd
– karcinogenne nitrozaminy.
Korzystanie z e-papierosa jest czasem nazywane „JUULINGIEM”. JUUL to forma e-papierosa o systemie zamkniętym, nie przeznaczona do napełniania (używa płynnych wkładów nikotynowych zwanych „podami”). Mechanizm podgrzewający w urządzeniach JUUL wytwarza aerozol o bardzo wysokiej zawartości nikotyny. Według producenta pojedyncza kapsułka JUUL zawiera tyle samo nikotyny, co paczka 20 zwykłych papierosów. Powoduje to bardzo szybki rozwój uzależnienia.
Tak więc podsumowując temat nie można zdecydowanie powiedzieć, że e-papierosy są bezpieczną alternatywą dla tradycyjnych papierosów. Na dzień dzisiejszy nie ma też badań pokazujących skutki zdrowotne wynikające z ich długoletniego używania. Tak więc, wygląda na to, że używając ich sami na sobie eksperymentujemy. Pytanie – czy warto ?
Przygotowanie : Ewa Kułak
na podstawie informacji zawartych w „Materiale opracowanym przez Główny Inspektorat Sanitarny przy współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej” (W-wa, 7 października 2019 r.)