Na początku maja odbyło się kolejne spotkanie szkół partnerskich programu Erasmus+ w ramach projektu „Good School for the 21st Century”. Tym razem przedstawiciele szkół biorących udział spotkali się w węgierskim Eger, gdzie rozmawiali m.in. o ekologii.
Spotkanie na Węgrzech odbyło się w ramach projektu „Good School for the 21st Century”, który to realizowany jest od września 2018 roku w naszej szkole. Obejmuje on działania Akcji KA2 – Partnerstwo szkół. Koordynatorem projektu jest Alena Krtikova, nauczyciel ze szkoły w Levicach (Słowacja).
O projekcie
W ramach projektu, uczniowie i nauczyciele rozwijają swoje kompetencje językowe, obywatelskie i organizacyjne. Podczas spotkań w krajach szkół partnerskich, uczestnicy projektu mają także szansę poznać inne kultury, tradycje i obyczaje. Projekt ten stanowi coś więcej niż typową naukę w szkole, to poszerzanie wiedzy przez faktyczne doświadczenia.
Spotkanie na Węgrzech było trzecim spotkaniem w ramach projektu. Pierwsze odbyło się w Polsce 20 listopada 2018 roku, a kolejne – w tureckim Stambule. Do współpracy zaproszone zostały szkoły z Egeru (Węgry), Stambułu (Turcja), Boskovic (Czechy), Postojnej (Słowenia) i Rudy Śląskiej (Polska).
Ostatnie spotkanie odbyło się w Eger, miejscowości znanej z uzdrowiskowych wód termalnych. Uczniowie i nauczyciele spotkali się w szkole goszczącej w dniach 7-11 maja 2019 roku, gdzie rozmawiali głównie na tematy związane z ekologią i ochroną środowiska.
Reprezentantami Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Rudzie Śląskiej ze strony uczniów byli Natalia Łącka, Karolina Goik, Dawid Pałkowski oraz Patryk Obarski. Delegaturę nauczycieli sprawowały Małgorzata Rzepka i Aneta Skuczeń.
Wyjazd do Eger
Wizyta w Eger była dla uczestników przede wszystkim chwilą na analizę polityki ekologicznej miejscowości, w których żyją, ale również – poszerzenia swoich kompetencji związanych z ochroną środowiska.
W węgierskiej ESZC Bornemissza Gergely Szakgimnáziuma, Szakközépiskolája és Kollégiuma uczniowie przedstawiali prezentacje na tematy związane z gospodarką śmieciową i wodno-ściekową swoich miast, na warsztatach „Zrób coś z niczego” dowiedzieli się, jak ponownie wykorzystywać surowce, a później poznali także tajniki tradycyjnego, węgierskiego tańca – czardasza.
Udział w wyjeździe stanowił także szansę na zawiązanie międzynarodowych znajomości oraz poznanie nowych miejsc. Reprezentanci rudzkiej szkoły odwiedzili m.in. lokalny zamek w Eger. Właśnie w tym miejscu osadzona została akcja popularnej powieści historycznej pt. „Gwiazda Egeru”. Amatorzy słodkości zostali ukontentowani wizytą w Muzeum Marcepanu, a koneserzy kina mogli zobaczyć film o najpopularniejszym węgierskim koniu – klaczy Kincsem.
Choć grafik spotkania był napięty, udało się zrealizować wszystkie jego założenia. Po spotkaniu w Eger każdy z nauczycieli i uczniów został nie tylko wyposażony w nową wiedzę i umiejętności, ale także – wspomnienia, które pozostaną z nimi na zawsze.
Zadanie zostało zrealizowane w ramach programu Erasmus+. Artykuł odzwierciedla jedynie stanowisko jego autorów, Komisja Europejska oraz Narodowa Agencja Programu Erasmus+ nie ponoszą odpowiedzialności za jej zawartość merytoryczną.
The content of the material expresses only the author’s opinion, the EC is not responsible for any use of the information contained therein.