Wolontariat – to temat przewodni kolejnego spotkania partnerów projektu “Good school for the 21st century” realizowanego w ramach programu Erasmus+. Tym razem gościła nas grupa słowacka ze szkoły (Stredná Odborná Škola Techniky a Služieb) w Levicach w terminie 22 – 26 października 2019 roku.
Przygotowania do wizyty.
Żeby rozmawiać o wolontariacie, najlepiej samemu być wolontariuszem. Uczniowie naszej szkoły: Andrea Chris i Mateusz Jonda z kl. 3H, Agnieszka Flaschka i Kinga Kinder z kl. 3F oraz Agnieszka Skora i Agnieszka Porębska z kl. 2B w czasie wakacji letnich włączyli się w działania wolontariackie. Spędzili czas z dziećmi z Zespołu Szkół nr 3 Specjalnych im. św. Łukasza w Rudzie Śląskiej w czasie półkolonii organizowanych przez szkołę, współpracowali z rudzkim Stowarzyszeniem Walczymy Razem oraz pracowali na rzecz zwierząt ze Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Chorzowie.
Dzięki tym działaniom uczniowie rozbudzili w sobie empatię. Znaleźli się w sytuacjach, które wymagały od nich dostosowania się do istniejących warunków. Wspólnie stwierdzili, że było to bardzo wartościowe doświadczenie, a niektórzy chcą w dalszym ciągu pomagać innym.
Spotkanie w Levicach
Program naszej wizyty zawierał bardzo dużo aktywności. Rozpoczęliśmy od spotkania z burmistrzem miasta Levice, panem Janem Krtikiem, w czasie którego przedstawiliśmy naszą grupę oraz przekazaliśmy pozdrowienia z naszego miasta, które jest miastem partnerskim Levic.
Po tym uroczystym spotkaniu, przeszliśmy do szkoły i rozpoczęliśmy część roboczą wizyty. Każda grupa projektowa zaprezentowała swój punkt widzenia i swoje doświadczania związane z wolontariatem. My pokazaliśmy jak można zostać wolontariuszem na skalę naszego kraju, miasta i szkoły. Ciekawym punktem naszej prezentacji były krótkie relacje z wakacyjnych aktywności.
Pozostały czas przeznaczony był na warsztaty. Byliśmy na spotkaniu w Centrum pomocy osobom niepełnosprawnym, braliśmy udział w dyskusjach na temat wolontariatu, sadziliśmy “drzewa przyjaźni”.
Mieliśmy również okazję wraz z naszymi partnerami z Levic świętować 40-lecie ich szkoły.
Na uroczystej akademii poznaliśmy historię szkoły, jej sukcesy i plany na przyszłość.
Uroki Słowacji
Stałym punktem naszych spotkań jest poznawanie zabytków i kultury danego kraju. Tym razem już od momentu przekroczenia granicy mogliśmy podziwiać uroki Słowacji. Piękna pogoda i jesienna aura potęgowały nasz zachwyt.
Odwiedziliśmy wieś Cziczmany, w której zachowanych jest 180 drewnianych domów z charakterystycznymi białymi ornamentalnymi zdobieniami.
Zwiedziliśmy zamek w Bojnicach, który jest jednym z najładniejszych i najczęściej zwiedzanych zamków nie tylko na Słowacji, ale także w Europie Środkowej.
Byliśmy z wizytą w mieście Kremnica, które jest obecnie centrum turystyki i rekreacji nie tylko w sercu Słowacji, ale także w „środku Europy“. Tutaj między innymi zwiedziliśmy słowacką, czynną mennicę.
Jednym z klejnotów Słowacji jest bez wątpienia miasto Bańska Szczawnica (Banská Štiavnica) leżące w środku Gór Szczawnickich, które jest wpisane Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Mieliśmy okazję zobaczyć to miejsce oraz zwiedzić Muzeum Miłości, które ma siedzibę w Bańskiej Szczawnicy.
Podsumowanie
Myślę, że każda osoba uczestnicząca w naszym projekcie powie, że warto. Zebrane doświadczenia, odwiedzone miejsca, poznani ludzie, zawiązane przyjaźnie to tylko te dodane korzyści wynikające z realizacji projektu.
Głównym celem projektu jest rozwój kompetencji kluczowych ucznia na miarę XXI wieku. Realizując zadania podnosimy swoje kompetencje językowe, obywatelskie i organizacyjne. Bardzo ważnym elementem projektu jest budowanie szacunku dla innych kultur i tradycji własnego narodu.
Aneta Skuczeń
nauczyciel informatyki, koordynator zadań projektowych
Zadanie zostało zrealizowane w ramach programu Erasmus+. Artykuł odzwierciedla jedynie stanowisko jego autorów, Komisja Europejska oraz Narodowa Agencja Programu Erasmus+ nie ponoszą odpowiedzialności za jej zawartość merytoryczną.