Od 18 marca 2019 roku w naszej szkole odbywał się IX Tydzień Kultury Śląskiej. Odbyło się wiele imprez. Między innymi: konkurs plastyczny “Moje korzenie”, literacki “To się wydarzyło naprawdę. Moja rodzinna historia”, tańca regionalnego “Trojak”, “1 z 10” o tematyce  śląskiej i zespołowy “O Śląsku po śląsku”. Uczniowie sprawdzili również swoje siły w tworzeniu lepiejów, moskalików i memów po śląsku. Odbyła się debata oksfordzka w czasie której rozpatrzono zagadnienie “Czy Polacy powinni mieć łatwiejszy dostęp do broni palnej?”. Nauczyciele zmierzyli się z uczniami w znajomości śląskij godki w “Familjadzie”. Klasy gastronomiczne sprawdziły się w Turnieju Klas Gastronomicznych, a dla wszystkich przygotowały degustację tradycyjnych potraw śląskich. Uczniowie z klasy 2F nakręcili film w oparciu o jeden z utworów rybnickiego poety Stanisława Neblika.

W piątek – 22 marca 2019 r.  odbył się koncert finałowy. Gośćmi specjalnymi byli: dr Artur Czesak (językoznawca, redaktor), Józef Porwoł (prezes Demokratycznej Unii Regionalistów Śląskich), rybnicki poeta i członek DURŚ- Stanisław Neblik, Mateusz Kitel, pracownik Muzeum Miejskiego w Rudzie Śląskiej oraz absolwent naszej szkoły i fundator nagród w szkolnym konkursie “Mam pomysł na biznes”- Sebastian Wiesiołek. Wspólnie z prowadzącymi koncert wręczyli nagrody osobom wyróżnionym w konkursach.

Pan Mateusz Kitel opowiedział nam o ludowym stroju śląskim , nawiązując do tradycji i historii Śląska. Sebastian Wiesiołek wspominał, jak to było kiedyś w naszej szkole, ale głównie zachęcał uczniów do pracy nad sobą oraz do odpowiedzialności za własne losy i życie.

Pan dr Artur Czesak okazał się mistrzem moskalików i lepiejów w śląskiej godce, nie mógł wyjść bez napisania okazjonalnych dedykacji. To dla nas i o nas:

“Fto by rzekł, że w Czornym Lesie
Godka nie je już we wercie,
Tymu zrobia dziurka w weście
Flintom po świyntym Hubercie.”

“Lepszy być sam wśród młodzieży
Niż z Mariackij wypaść wieży.”

IX Tydzień Kultury Śląskiej jest zamknięty, ale już czekamy na kolejny, bo przecież historia i gwara śląska to my i życia bez niej nie ma.

Aneta Skuczeń