Kolejny weekend przed nami. Lekcje odrobione? Zadania też? W takim razie czas na odpoczynek, relaks i zabawę. Dziś 17 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Kostki Rubika. Wymyślił ją Erno Rubik w 1974r., aby pomóc studentom w zrozumieniu przestrzeni. Mimo, iż kostka powstała 46 lat temu, to nadal jest lubiana przez dzieci, młodzież i dorosłych. W dalszym ciągu jest jedną z chętnie kupowanych zabawek na całym świecie. Kostki Rubika mogą być różnej wielkości, co wiąże się ze stopniem trudności ich ułożenia.
A Wy posiadacie takie cuda? Koniecznie je dziś wykorzystajcie, bo to świetny sposób na rozwijanie logicznego myślenia i koncentracji.
Kolejnym dobrym sposobem na ćwiczenie naszego umysłu są zagadki sudoku. Co to takiego? Otóż sudoku to kwadratowy diagram 9×9, wewnątrz, którego znajdziemy 9 podkwadratów 3×3. Łamigłówkę należy uzupełnić cyframi 1-9, jednak należy pamiętać, że cyfry te nie mogą się powtórzyć, ani w poziomie, ani w pionie.
Wiele z nich można znaleźć w sieci. Poniżej link do strony, gdzie można wybrać różne stopnie trudności:
http://darmowelamiglowki.com/sudoku/bardzo-trudne/
Mam też dla Was propozycję w postaci kostek Story Cubes. Powiecie, że to dobre dla dzieci? Nic bardziej mylnego, gdyż to wspaniała zabawa dla wszystkich bez ograniczeń wiekowych. To kostki, na których ściankach znajdują się obrazki. Zabawa polega na rzuceniu wybranej liczby kostek i ułożeniu historyjki. Można w ramach ćwiczenia na koncentrację popatrzeć przez chwilę na obrazki, a następnie zakryć i spróbować odtworzyć je po kolei.
Jeśli nie mamy kostek możemy zmodyfikować zabawę, wypisując 15 – 20 słów. Kolejnym krokiem będzie ułożenie historyjki w taki sposób, aby można było wyrazy odtworzyć w określonej kolejności. Pamiętajcie ćwiczymy koncentrację najbardziej wtedy, kiedy nie zmieniamy wyrazów miejscami.
Przykład ćwiczenia:
Łyżka
Listek
Słońce
Zdjęcie
Ręka
Kurtka
Kartka
Parasol
Włosy
Gumka
Choinka
Woda
Stopa
Mucha
Książka
Nasz mózg zdolny jest do zapamiętania 10 słów, jednak z większą ilością trudno mu sobie poradzić. Dlatego dobrym sposobem jest układanie historyjek, dzięki, którym będziesz w stanie odtworzyć podane słowa w kolejności.
Na zakończenie ćwiczenie usprawniające koncentrację, pamięć wzrokową oraz orientację lewo-prawo. Wystarczy stworzyć taką oto planszę:
Zadanie polega na tym, aby przyjrzeć się planszy i zapamiętać rozkład kostek. Następnie zakrywamy kartkę i dyktujemy w jakim kierunku porusza się kulka, np. kulka przesunęła się dwie kratki w górę, jedną w prawo, trzy w dół i jedna w lewo. Czy wiesz, w którym miejscu znalazła się kulka?
Ćwiczenie to jest trudne, ale bez wysiłku nie ma efektów.
To do dzieła. Możliwości i czasu mamy tak wiele. Wykorzystajmy to, na ćwiczenie koncentracji poprzez relaks.