kapital_ludzkilogo_ue

 

 

1. Projekt staży zagranicznych współfinansowany przez Program Operacyjny Kapitał Ludzki

W 2012 roku projekt staży zagranicznych pt. “Praktyka zawodowa w hotelach i restauracja portugalskich” został przewidziany do dofinansowania w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Projekt “Praktyka zawodowa w hotelach i restauracjach portugalskich” obejmuje uczniów drugiej i trzeciej klasy uczących się następujących zawodów: technik hotelarstwa, technik organizacji usług gastronomicznych, kucharz, technik ekonomista. Wartość projektu to kwota 366 505,26 zł.

W okresie od kwietnia do listopada 2013 r. zaplanowano dwa wyjazdy, 20 osobowych grup uczniów, wyłonionych drogą rekrutacji, do stolicy Portugalii – Lizbony.

Celem projektu jest jest zaspokojenie potrzeb beneficjentów projektu w zakresie:
– zdobycia nowych kwalifikacji zawodowych, zwiększających szansę zatrudnienia na otwartym europejskim rynku pracy,
– rozwoju umiejętności komunikowania się i posługiwania się zawodowym językiem angielskim,
– konfrontacji posiadanej wiedzy teoretycznej z zakresu swojego profilu zawodowego z praktyką,
– poznania obowiązujących procedur i standardów na europejskim rynku pracy,
– poznania kultury i obyczajów Portugalii.

Realizacja projektu przyniesie beneficjentom nieocenione korzyści w postaci podniesienia kwalifikacji zawodowych, potwierdzonych certyfikatami zawodowymi oraz dokumentem Europass Mobility.

Staż zagraniczny to również korzyść dla całej społeczności szkolnej poprzez upowszechnianie doświadczeń i spostrzeżeń z realizacji projektu, co znacząco podniesie atrakcyjność kształcenia zawodowego w ZSP Nr 2 w Rudzie Śląskiej.

 


2. Rekrutacja uczestników

Pliki do pobrania:

Przewodnik po projekcie – zawiera informacje nt. projektu, wzór wniosku aplikacyjnego oraz Regulamin określający kryteria wyboru i zasady rekrutacji do projektu. (format pliku pdf)

Formularz aplikacyjny – plik z formularzem należy pobrać na dysk, wypełnić w edytorze tekstu i wydrukować. (format pliku doc)
UWAGA! W formularzu aplikacyjnym w pozycji “seria i nr paszportu” można wpisać serię i nr dowodu osobistego oraz podać który dokument opisujemy.


Wyniki rekrutacji

Lista osób zakwalifikowanych do wyjazdu na praktyki zagraniczne w Portugalii.
Projekt “Praktyka zawodowa w hotelach i restauracjach portugalskich” realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

(termin praktyki 7 – 27 kwietnia 2013 r.)

(kolejność alfabetyczna)

1. Antonik Kordian III K
2. Dembiński Mateusz III T
3. Dziedzic Julia II A
4. Dziewior Dawid III T
5. Falkowska Agnieszka  III A/E
6. Gomołka Patrycja III A/E
7. Górka Monika III B
8. Janowska Martyna III A/E
9. Kaczor Irena II A
10. Kasprzak Szymon III T
11. Matkowska Adrianna III K
12. Miśkowicz Katarzyna III B
13. Morawiec Adrian III T
14. Nagengast Klaudia III T
15. Palenga Szymon III K
16. Pyka Sebastian II A
17. Turniak Elbieta III B
18. Warzecha Patrycja II A
19. Więcek Kamila III A/E
20. Woźniak Karolina III B

Lista rezerwowa

(kolejność alfabetyczna)

1. Kubica Karolina III T
2. Piela Ewelina III B
3. Wasser Roksana III A/E

 ——————————————————————————

Lista osób zakwalifikowanych do wyjazdu na praktyki zagraniczne w Portugalii.
Projekt “Praktyka zawodowa w hotelach i restauracjach portugalskich” realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

(termin praktyki 28 października – 15 listopada 2013 r.)

(kolejność alfabetyczna)

1. Budny Paweł  II K
2. Brylczak Piotr  II T
3. Cieśliński Aron  II K
4. Czich Dominik  II T
5. Dyjach Natalia  II T
6. Felusz Gabriela II A
7. Foit Aleksandra  II A
8. Hałupka Katarzyna II T
9. Hampel Łukasz  II B
10. Jasica Jarosław  II K
11. Kozłowska Aleksandra II K
12. Orszulik Sebastian II T
13. Palus Klaudia II T
14. Pawluk Marta II A
15. Sega Mateusz  II B
16. Skrzypek Micha? II T
17. Stosz Paulina II A
18. Walczak Mirosław II B
19. Zawadzka Anna  II B
20. Żurek Marlena   II T

Lista rezerwowa

1. Bytomska Helena II k
2. Muskietorz  Jakub II k
3. Ziendarska Monika II b

 


3. Wyjazd grupy pierwszej – kwiecień 2013

W ramach unijnego programu staży zagranicznych w naszej szkole realizowany jest projekt „Praktyki zawodowe w hotelach i restauracjach portugalskich”.

Spośród wielu chętnych uczniów kształcących się w kierunkach technik hotelarstwa, organizacja usług gastronomicznych, kucharz oraz ekonomista, na podstawie testów znajomości swojego kierunku, testów pisemnych z j. angielskiego oraz rozmowy kwalifikacyjnej przeprowadzonej również w j.angielskim, wyłoniono dwudziestkę najlepszych uczniów, którzy w dniach 8-25.04.2013 r. doskonalili swoje umiejętności praktyczne w portugalskich hotelach i restauracjach.

Staż poprzedzony był bogatym programem przygotowania pedagogicznego, kulturowego i językowego. Uczniowie odbyli przyspieszony kurs języka portugalskiego zakończony testem, uczestniczyli w zajęciach z native speakerem języka angielskiego oraz w zajęciach pedagogicznych. W ramach zajęć językowych uczniowie otrzymali na własność rozmówki portugalskie, słownik języka angielskiego oraz przewodnik po Portugalii, które zostały zakupione w ramach projektu. Na stażu uczniowie uzyskają wiele przydatnych kwalifikacji potwierdzonych danymi dokumentami:

1. Certyfikaty wydane przez organizację przyjmującą
2. Certyfikaty potwierdzające umiejętności językowe
3. Zaświadczenia o odbyciu stażu zawodowego w hotelach i restauracjach portugalskich
4. Po powrocie – Europass Mobility.

Testy sprawdzające kompetencje uczniów:

lizbona1

lizbona2

lizbona3

lizbona4

 

Podsumowanie wyjazdu

W dniach 6 – 26 kwietnia 2013r. 20-sto osobowa grupa uczniów naszej szkoły odbywała staż zagraniczny w stolicy Portugalii – Lizbonie

Portugalia 2012-2013 - zdjęcia – galeria zdjęć z praktyk w Portugalii

.
Poczytaj bloga prowadzonego przez uczestników wyjazdu…

Pobierz prezentację MS Power Point z fotograficznym podsumowaniem naszego pobytu w Portugalii…


4. Wyjazd drugiej grupy – listopad 2013

26.10.2013 r. druga grupa uczniów naszej szkoły wyjechała na trzytygodniowe praktyki zagraniczne do Lizbony.

Przed wyjazdem uczniowie uczestniczyli w przygotowaniu językowym, pedagogicznym i kulturowym. Zajęcia z języka angielskiego i portugalskiego realizowane były z udziałem native speakerów.

lizbona_5

lizbona_6

W Portugalii, oprócz pięknej pogody i wspaniałych zabytków, czeka na nich praca w lizbońskich hotelach i restauracjach. W pracy posługiwać się będą wyłącznie językiem angielskim, samodzielnie będą poruszać się po Lizbonie, głównie wykorzystując aż cztery linie metra.

Podczas weekendów uczniowie zwiedzać będą nie tylko Lizbonę i jej okolice ale także Fatimę, Sintrę, kurort na Oceanem Atlantyckim – Cascais.

Wyjazd na staż zagraniczny będzie dla uczniów wspaniałą okazją do rozwoju kompetencji zawodowych, językowych i międzykulturowych, a także lekcją odpowiedzialności i samodzielności w podejmowaniu decyzji.

Podsumowanie wyjazdu

Kliknij tutaj, aby pobrać prezentację MS Power Point z fotograficzną relacją z wyjazdu


 5. Podsumowanie projektu

15 stycznia 2014r. zakończył się pierwszy z projektów staży zagranicznych, realizowanych w ZSP Nr 2, współfinansowany przez Program Operacyjny Kapitał Ludzki. Projekt nosił tytuł „Praktyka zawodowa w hotelach i restauracjach portugalskich” , a jego wartość wynosiła 366 505,26 zł. Autorkami projektu były mgr Wiesława Cyganek i mgr Ewa Piechota.W projekcie uczestniczyło 40 uczniów klas drugich i trzecich, uczących się zawodu technik hotelarstwa, technik organizacji usług gastronomicznych, kucharz oraz technik ekonomista.

Realizacja projektu przebiegała w kilku etapach:

  •   rekrutacja uczestników,
  •   przygotowanie językowe i pedagogiczne,
  •   wyjazd i pobyt w Portugalii,
  •   ewaluacja projektu,
  •   raportowanie przez uczestników,
  •   upowszechnianie wyników,
  •   raport końcowy.

Na etapie rekrutacji każdy z uczestników wypełnił test zawodowy i językowy, uczestniczył w rozmowie kwalifikacyjnej prowadzonej w języku angielskim, sporządził list motywacyjny oraz cv w języku angielskim.

Na etapie przygotowań uczniowie brali udział? w zajęciach językowych z native speakerami z języka angielskiego i portugalskiego. Podczas zajęć z języka portugalskiego uczestnicy poznawali kulturę Portugalii. Pedagog i psycholog szkolny prowadzili zajęcia integracyjne, na których uczestnicy poznawali również techniki radzenia sobie ze stresem. Nauczyciele przedmiotów zawodowych realizowali dodatkowe zajęcia, w trakcie których uczniowie doskonalili swoje umiejętności zawodowe. Odbywały się również dodatkowe zajęcia pozalekcyjne z języka angielskiego zawodowego, prowadzone przez  nauczycieli z naszej szkoły.

Tak przygotowani uczestnicy stażu zagranicznego wylecieli wraz z opiekunami (grupa pierwsza – Wiesława Cyganek, Alina Porębska i Joanna Szczygieł, grupa druga – Wiesława Cyganek i Kornelia Witała) z Warszawy do Lizbony na trzytygodniowe praktyki, w dwóch 20 osobowych grupach (grupa kwietniowa i grupa  listopadowa).

Miejscem zakwaterowania był świetnie zlokalizowany trzygwiazdkowy Hotel Nacional. W hotelu uczestnicy zapewnione mieli śniadania. Pierwsza grupa otrzymywała każdego dnia zestaw lunchowy, na który składała się kanapka, owoc, ciastko i woda mineralna, grupa druga zaś zjadała lunch w miejscu pracy, kilka osób otrzymało równowartość ceny zestawu lunchowego i samodzielnie kupowało sobie lunch. Kolację uczestnicy zjadali w lizbońskich restauracjach, co stwarzało możliwość poznawania  kuchni portugalskiej.

Uczniowie pracowali pięć dni w tygodniu – od poniedziałku do piątku lub od wtorku do soboty, przez 6 – 8 godzin dziennie (pierwsi zaczynali pracę o 7 30, ostatni kończyli ją o godzinie 1.00 w nocy). Miejsca pracy zlokalizowane były glównie w Lizbonie, a także w Montijo i Sintrze. Do pracy dojeżdżali metrem, tramwajem (w  tym najbardziej znanym czyli żółtym tramwajem nr 28), autobusem oraz promem, którym pokonywali Tag uczniowie dojeżdżający do Montijo.

Uczestnicy pierwszego wyjazdu pracowali u 14 pracodawców, drugiego u 11. Były to restauracje, kluby, puby, hotele, hostele, biuro podróży oraz firma organizująca nasz pobyt w Portugalii – EPD. Większość z nich zlokalizowana była w śródmieściu Lizbony. Były wśród nich miejsca rekomendowane w przewodnikach po Lizbonie, tj. Restauracja Club de Jornalistas, klub Onda Jazz, Irish Pub, Hotel do Chiado, czy Hostele Yes, Poets, Destination, Living Lounge.

Każdego dnia po kolacji, w lobby hotelowym, odbywały się spotkania opiekunów z uczestnikami, w czasie których każdy z nich opisywał swój dzień w pracy, omawiane były również sprawy organizacyjne i plany na kolejne dni. W każdy weekend na spotkaniu obecni byli opiekunowie portugalscy, a językiem komunikacji był język angielski. Opiekunowie polscy przeprowadzili rozmowy z każdym z pracodawców na temat adaptacji uczestników w miejscu pracy, umiejętności językowych i zawodowych oraz  ich zaangażowania.

W czasie weekendów uczniowie poznawali Lizbonę i jej okolice. Mieli możliwość zobaczyć  miejsca wpisane na listę? światowego dziedzictwa UNESCO, tj. klasztor Hieronimitów w Belem – dzielnicy Lizbony, wieżę Belem, klasztor w Batalha, Sintrę, a na ulicach w śródmieściu Lizbony, zwłaszcza w dzielnicy Alfama rozbrzmiewały dźwięki Fado (wpisane na listę UNESCO w 2011 r.).

W Lizbonie uczestnicy podziwiali panoramę miasta z licznych punktów widokowych, zwiedzili  zamek św. Jerzego, katedrę, jechali żółtym tramwajem  nr 28 i zabytkową windą de Santa Justa. Odwiedzili również liczne muzea, tj.  muzeum Gulbenkiana,  Muzeum Orientu, Muzeum Morskie, Narodowe Muzeum Powozów. Druga grupa  poznała tereny po światowej Wystawie Expo, tzw. Park Narodów i jego największą atrakcję czyli Oceanarium (największe w Europie). W kolejne niedziele organizowane były wycieczki do Fatimy, Nazare, Obidos, Cascais i Sintry.

Po powrocie każdy z uczestników wypełnił ankiety w języku polskim i angielskim, w których dokonał oceny projektu, zdobytych umiejętności zawodowych i językowych oraz podzielił się swoimi wrażeniami z wyjazdu. Każdy z nich wypełnił Raport Uczestnika dostępny w systemie mtool, służącym do zarządzania i raportowania projektów mobilności w Programie  ,,Uczenie się przez całe życie”.

Na zakończenie projektu przygotowany został Dzień Portugalski, w czasie którego uczestnicy przedstawili przygotowane przez siebie prezentacje multimedialne, podsumowujące ich udział w projekcie. Kucharze opracowali książkę kucharską, z przepisami zebranymi w czasie pobytu w Lizbonie. Potrawy przygotowane do degustacji powstały w oparciu o przepisy pochodzące z tej książki.

Wszyscy uczestnicy projektu  “Praktyka zawodowa w hotelach i restauracjach portugalskich” otrzymali Europass Mobilność w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej. Dokument ten potwierdza okres stażu praktyki zawodowej realizowanej za granicą oraz poziom wiedzy, umiejętności i kwalifikacje zdobyte za granicą. Firma EPD (nasz partner portugalski)  przygotowała certyfikat w języku angielskim, w którym wyszczególnione są nabyte umiejętności i kwalifikacje u poszczególnych pracodawców.

Podsumowując można stwierdzić, że założone w projekcie cele zostały osiągnięte. Uczestnicy projektu mieli możliwość skonfrontować już nabyte wiadomości z praktyką oraz nabyli nowe umiejętności zawodowe. Doskonalili komunikację werbalną, szczególnie w zakresie branżowego słownictwa w języku angielskim.

Praktyki zagraniczne umożliwiły rozwój osobisty uczestników poprzez  wykształcenie postawy odpowiedzialności samodzielności w podejmowaniu decyzji, umiejętności radzenia sobie ze stresem.

Uczniowie integrowali się z nowym środowiskiem, mając poczucie przynależności do społeczności europejskiej. Uczyło ich to postawy tolerancji i otwartości na inne kultury. Mieli możliwość poznać historię, architekturę , geografię i wspaniałe zabytki Portugalii.

Jednym z efektów odbytych praktyk jest powstanie książki kucharskiej napisanej przez uczestników programu.

Prosimy kliknąć tutaj, aby pobrać naszą książkę kucharską (w formacie pdf)
(opracowała: Wiesława Cyganek)