Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania przypadał w tym roku na 29 września. Święto powstało z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 r. Celem jest upowszechnianie czytelnictwa, pokazanie, że czytanie jest przyjemne i pożyteczne. Pamiętajmy, że płynące korzyści z obcowania z literaturą są ogromne m.in.:
- wzbogacają język i słownictwo,
- dostarczają wiedzy i informacji,
- ćwiczą koncentrację i skupienie,
- dobrze wpływa na pamięć,
- rozwijają uczucia i zdolność empatii,
- kształtują naszą osobowość,
- rozwijają umiejętności pisarskie
- po prostu nas relaksują……
W naszej szkole ZS nr 2 przedłużyliśmy akcję i zrobiliśmy Tydzień Głośnego Czytania. Dlatego jako bibliotekarz wybrałam ciekawe fragmenty z książek i wraz z nauczycielkami z języka polskiego wspólnie przeprowadziłyśmy akcję wśród uczniów. Młodzież zapoznała się z tekstami m.in. Tess Gerritsen, Jodi Picoult i innych. Ogółem w wydarzeniu w naszej szkole wzięły udział klasy: 1R, 1AE, 2E, 3BRP, 3EG, 2AB, 3HP, 4B, 2R, 2H.
Rozmawialiśmy o treści wybranych pozycji, porównywaliśmy do ekranizacji filmowych czytanych tytułów. Przede wszystkim spędziliśmy czas na poznawaniu ciekawych książek i wymianie zdań na temat przeczytanych przez uczniów fragmentów.
Finałem akcji było zwiększone zainteresowanie młodzieży księgozbiorem biblioteki szkolnej i wypożyczaniem wybranych książek do domu.
Bo po prostu: ” Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” – Wisława Szymborska