W maju 2016 roku gościliśmy w naszej szkole partnerów projektu “Key competences for school sustainability 2014-2017″ . Projekt realizowany jest w ramach program ERASMUS+ i finansowany jest ze środków Unii Europejskiej.
Przyjechali do nas goście z Włoch, Portugalii, Hiszpanii, Słowenii, Słowacji, Węgier i Turcji. Powitaliśmy naszych gości ze śląskim akcentem. Uczniowie zrobili to “śpiewająco”.
Odbyły się trzy konferencje w czasie których każda grupa projektowa (a jest nas aż 9) prezentowała swoje materiały, metody pracy, doświadczenia. Podjęliśmy następujące tematy: Public relations – przykłady dobrych praktyk, Innowacje w procesie nauczania – wdrożenie i realizacja pomysłów, Szkolna firma symulacyjna – relacja z przeprowadzonych działań.
Młodzież brała udział w warsztatach, które przygotowali uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem nauczycieli matematyki. Celem zajęć było rozwijanie kompetencji matematycznych i naukowych młodych ludzi. W czasie spotkania wykorzystano metody aktywizujące, materiały wideo opracowane przez nasze uczennice, pokaz oraz ćwiczenia.
Uczniowie z naszych partnerskich szkół w towarzystwie naszej młodzieży odwiedzili jedną ze śląskich uczelni – Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach. Tam pod kierunkiem nauczycieli akademickich brali udział w zajęciach na temat roli reklamy w działalności gospodarczej. Dowiedzieli się jak reklamę wykorzystują producenci i sprzedawcy i jak oddziałuje ona na konsumenta.
Ważnym punktem w czasie wizyty było spotkanie z przedstawicielem naszej władzy, Panią Anną Krzysteczko, Zastępcą Prezydenta Miasta Ruda Śląska. W czasie wizyty pani Małgorzata Rzepka, koordynatorka projektu w naszej szkole, w towarzystwie uczennic przedstawiła pani prezydent naszych partnerów i przybliżyła cele projektu. Nasi goście zostali obdarowani przez władze miasta tradycyjnymi preclami oraz upominkami.
Celem naszych spotkań oprócz dzielenia się doświadczeniami i wzrostem naszych kompetencji jest również poznawanie dziedzictwa kulturowego krajów partnerskich. Aby zapoznać gości ze specyfiką życia i pracy w naszym regionie wspólnie odwiedziliśmy Zabytkową Kopalnię Węgla Kamiennego GUIDO w Zabrzu.
Wszyscy byli zaskoczeni w jak trudnych warunkach i z jakim wysiłkiem wydobywa się węgiel.
To było czwarte spotkanie projektowe. Przed nami jeszcze dwa. Pożegnaliśmy się pełni dobrych wrażeń. Nasi goście mogli zobaczyli jak uczą się uczniowie w naszej szkole, gdzie pracuje większość naszych mieszkańców, jak kształcą się nasi studenci oraz spróbować tradycyjnej kuchni śląskiej.