Realizacja  zadania “Wielokulturowość – tradycje mniejszości i grup etnicznych w moim regionie” projektu “KeyComps 2014 –dav 2017″.

 

Współczesne społeczeństwa europejskie nie są jednolitymi grupami pod względem historii, kultury, tożsamości. Na terytorium Polski istniało i istnieje wiele grup etnicznych, religijnych, językowych oraz kulturowych. Aby poznać źródła wielokulturowości na terenie Górnego Śląska a szczególnie miasta Gliwice uczniowie klasy 1 FR wraz z panem Michałem Pączkowskim i panią Anetą Skuczeń dnia 30 marca 2017 r. odwiedzili Muzeum w Gliwicach. W planie naszego zwiedzania znalazły się dwie wystawy umieszczone w dwóch różnych obiektach. Pierwszy odwiedziliśmy Zamek Piastowski a w nim wystawę stałą “Gliwice miasto wielu kultur”.

 

dav sdr dav“Wystawa ukazuje historię miasta poprzez chronologicznie ułożony wybór zagadnień. Początki miasta, jego dzieje na przestrzeni od XIII do XVIII wieku ze wskazaniem najważniejszych wydarzeń. Czas narodzin przemysłu w XVIII w. i gwałtowny rozwój miasta zapoczątkowany ekspansją przemysłowej cywilizacji w XIX wieku. Porusza zagadnienie przynależności państwowej miasta na przestrzeni całej jego historii. Mówi o różnych aspektach życia miasta i wpływu na nie wydarzeń, takich jak podział Górnego Śląska po powstaniach śląskich i plebiscycie, czasach nazizmu, zmiana granic po 1945 roku. Ukazuje wielokulturowość miasta, wskazując na różnorodność narodową i konfesyjną jego mieszkańców zarówno przed jak i po 1945 roku. Uwagę zwracają unikatowe archiwalne fotografie ukazujące miasto, dokumentujące obiekty przemysłowe, rejestrujące życie ludzi w regionie gliwickim od połowy XIX wieku. Na wystawie zobaczyć można także tradycyjną śląską kuchnię i izbę a także kolekcję ludowych strojów.”(źródło: http://www.muzeum.gliwice.pl/gliwice-miasto-wielu-kultur-2/)

Drugim punktem zwiedzania była Willa Caro która jest przykładem doskonale zachowanej XIX-wiecznej rezydencji w stylu renesansowej architektury willowej. Tutaj również dowiedzieliśmy się wiele na tema przeszłości Gliwic i Górnego Śląska.

dav sdrPo wycieczce uczniowie Dawid Pałkowski i Kamil Staskow przygotowali gazetkę ścienną na temat wielokulturowości na Górnym Śląsku. Przybliżyli nam pojęcie wielokulturowości, grup etnicznych, narodowościowych i religijnych. Przedstawili wybrane grupy ludności występujące w naszym regionie.

Projekt realizowany jest w ramach program ERASMUS+ i finansowany ze środków Unii Europejskiej.

EU flag-Erasmus+_vect_POS

 

Aneta Skuczeń

 

Zostaw komentarz