Przyjaźń ma różne oblicza, ale niezależnie z kim się przyjaźnimy powinna ona być bezinteresowna. Nie ważne czy przyjacielem nazwiemy siostrę/brata czy koleżankę/kolegę – pamiętajmy, że ten ktoś cechuje się m.in. umiejętnością słuchania, nie oczekując niczego w zamian. Ponadto przyjaciel to osoba, z którą zawsze lubimy spędzać swój czas, opowiemy jej wszystko o naszym życiu – po prostu mamy do niej zaufanie. Móc liczyć na kogoś w każdej sytuacji tzn. mieć przyjaciela.

Dziś chciałam Was zachęcić do zapoznania się z wymienionymi przeze mnie książkami. Poniżej krótki przegląd książek o przyjaźni z ZS nr 2:

  1. Papierowe miasta – John Green – wydaw. Bukowy Las

Bohaterem książki jest osiemnastoletni Quentin, który podkochuje się w swojej rówieśniczce, Margo Roth Spiegelman – szkolnej celebrytce. Pewnego dnia zjawia się u niego przebrana w strój ninja i wciąga go w ciąg zdarzeń. Ile jest w stanie zrobić Q dla przyjaciółki …. przeczytajcie sami …

2. Will Grayson, Will Grayson– John Green – wydaw. Bukowy Las

Trochę inna książka niż wszystkie, omawia problem dwóch nastolatków homoseksualistów. To historia dwóch chłopaków o tym samym imieniu i nazwisku. Pewnego dnia spotykają się i ich życie idzie w nowym wspólnym kierunku. Poznamy perypetie ich miłości, przyjaźni. Jednak nie zabraknie problemów w życiu przedstawionych bohaterów, którzy są gejami. Na szczęście mogą liczyć na wsparcie swoich przyjaciół…

3.  Gwiazd naszych wina – John Green – wydaw. Bukowy Las

Książka opowiada o dwójce młodych ludzi. Hazel choruje  na raka tarczycy w czwartym stadium, z przerzutami do płuc i mimo terapii nie pozostaje jej wiele z życia. Na jednym ze spotkań grupy wsparcia, na którą zapisali ją rodzice poznaje Augustusa Watersa, który choruje na kostniakomięsaka czyli raka tkanki kostnej. Jego najlepszym przyjacielem jest Isaak – chłopak, któremu grozi utrata wzroku. Trójka tych bohaterów zaprzyjaźnia się ….

4. Bransoletka – Ewa Nowak – wydaw. Wydawnictwo Literackie

Główną bohaterką jest Weronika, która przeżywa rodzinny dramat. Ojciec dziewczyny jest tyranem i doświadcza z jego strony przemocy psychicznej i fizycznej, a matka udaje, że niczego nie widzi. Nastolatka próbuje uciec od problemów i bierze udział w warsztatach teatralnych, gdzie spędza dużo czasu… Rodzi się przyjaźń, miłość… Jak poradzi sobie z wszystkim Weronika?

5. To, co zostało – Jodi Picoult – wydaw. Prószyński i S-ka

Bohaterka powieści po śmierci swojej matki czuje się osamotniona i zaprzyjaźnia się ze starszym panem. Z czasem emerytowany nauczyciel ma do niej prośbę, którą trudno spełnić. Otóż chciałby, aby przyjaciółka pomogła mu umrzeć…

6. Chłopiec w pasiastej piżamie – Jone Boyne – wydaw. Replika

Trwająca wojna i piękna przyjaźń dwóch chłopców. Bohaterowie urodzili się w tym samym czasie, jednak życie każdego z nich do pewnego momentu wyglądało inaczej. Bruno, syn niemieckiego oficera, nie odczuwa toczącej się wojny. Z kolei Szmul, syn żydowskiego zegarmistrza, zna wojnę od najgorszej strony i wie, że ginie w niej wiele ludzi. On sam stracił swoją rodzinę. Kiedy chłopcy spotykają się, zderzają się dwa światy i rodzi się nieoczekiwana przyjaźń, czy ona przetrwa najgorsze?

Zapraszam do biblioteki i zachęcam do czytania 🙂