Fundacja Banku Ochrony Środowiska we współpracy z Polską Akademią Nauk oraz Fundacją „Dzieło Nowego Tysiąclecia” uruchomiła projekt edukacyjny pod nazwą Tradycyjny Sad. Zgłosiliśmy chęć uczestnictwa w tym przedsięwzięciu i pragniemy poinformować wszystkich o tym, jakie czekają nas zadania i  co powstanie w wyniku ich realizacji.

Jakie są cele projektu „Tradycyjny Sad”?

Projekt poświęcony jest restytucji sadów złożonych z tradycyjnych odmian jabłoni. Praktycznym działaniem dla zespołów szkolnych biorących udział w konkursie jest promocja wiedzy na temat starych odmian drzew owocowych wśród środowiska szkolnego i lokalnego oraz założenie mini sadu na ogólnodostępnym terenie.

Projekt podzielony jest na trzy etapy. Trzysta najlepszych zespołów, które w prawidłowy sposób wypełnią zadania etapu pierwszego otrzyma grant, z którego sfinansowane zostaną zestawy startowe roślin sadowniczych oraz materiały wspierające proces założenia sadu.

 

Kto tworzy zespół pracujący nad realizacją projektu Avalon w naszej szkole?

Projekt realizują uczniowie klasy I H: Dominika Krasoń, Wiktoria Bieras, Andrea Christ, Bartosz Hernas, Katarzyna Kotlorz, Kamil Kubiak, Beata Linka, Nicola Rzepka oraz Dawid Sznajderowicz. Opiekunowie to p. Ewa Piechota i p. Jan Orszulik.

 

Co oznacza nazwa projektu?

Nazwa Avalon wywodzi się z legend celtyckich i oznacza raj lub krainę na wyspie na mitycznym Oceanie Zachodnim, zwaną Wyspą Jabłek lub Wyspą Jabłoni. Panuje tam podobno nieustanna wiosna, nienaruszalny pokój, choroby nie mają dostępu do jej brzegów, a ziemia jest tak urodzajna, że szczęśliwcy, którzy dotarli do Avalonu nie muszą się troszczyć o jej uprawiania, gdyż sama dostarcza wszystkich niezbędnych warzyw i owoców . To tu podobno pochowany został Król Artur, jest to też ponoć miejsce ukrycia Świętego Grala.

Wybraliśmy nazwę Avalon, bo chcemy, żeby nasza szkolna „Wyspa Jabłek” stała się dla wszystkich, którzy tu zawitają miejscem spokojnym i magicznym, jak to z legendy.

 

Nad czym pracujemy obecnie?

Nasze działania skupiają się obecnie na poszerzaniu wiedzy na temat tradycyjnych odmian jabłoni oraz uprawy sadu metodą naturalną. Musimy opracować plan mini sadu i wstępny kosztorys przedsięwzięcia. Zajmiemy się też promocją projektu. Będziemy na bieżąco informować o naszych działaniach na stronach szkoły, na Facebooku oraz przez radiowęzeł.

 

Gdzie powstanie nasza „Wyspa Jabłek”?

Miejscem przeznaczonym do wykorzystania pod przyszły sad jest teren szkoły od ulicy Glinianej (patrz zdjęcia).  Zasadzone tam zostaną jabłonie wraz z roślinami towarzyszącymi.
Opracowała: Ewa Piechota

20171213_14515620171213_145204