Czy wiesz już wszystko o cyberzagrożeniach? Pewnie nie, zwłaszcza, że hakerzy i oszuści wykorzystują coraz to nowsze sposoby na zaszkodzenie nam w sieci. Sprawia to, iż musimy być ciągle czujni, żeby nie dać się zaskoczyć.

Jak rozpoznać zagrożenia czyhające na nas w Internecie? I jak odpowiednio reagować?

Świat zmienia się i coraz więcej czasu spędzamy w sieci, gdzie uczymy się, spotykamy ze znajomymi, robimy zakupy (jak kupować online i uniknąć oszustw przeczytaj więcej na stronie https://bezpiecznymiesiac.pl/bm/baza-wiedzy/687,Bezpieczne-zakupy-online.html)

i wiele innych aktywności. Dlatego musimy pamiętać o swoim bezpieczeństwie i być czujnym na komunikaty ostrzegające nas o możliwym zagrożeniu bądź podejrzanych stronach.

Bezpieczny komputer to taki, gdzie:

– zainstalowany jest program antywirusowy, który będzie blokował podejrzane linki,

– dostęp do komputera zabezpieczony jest hasłami, które nie są znane osobom trzecim. Ponadto pamiętajmy o tym, że najlepiej do każdego konta mieć inne hasło- składające się jednocześnie z dużych i małych liter, cyfr oraz znaków specjalnych. Tylko takie hasła są trudne do rozszyfrowania przez hakerów, gdyż mają zbyt wiele możliwych kombinacji. O tym jak stworzyć bezpieczne hasła dowiesz się więcej ze strony https://bezpiecznymiesiac.pl/bm/baza-wiedzy/710,Bezpieczne-hasla.html

Uważaj dokonując płatności bankowych. Zwróć uwagę, aby była zielona kłódka oraz prefiks „https://” w pasku adresu. Zawsze sprawdzaj w kodach SMS czy kwota i numer rachunku jest poprawny.

Uważaj na podejrzane wiadomości e-mailowe, SMS-y proszące o dokonanie brakującej kwoty do zakupów, a także na telefony, gdzie podszywają się pod pracowników np. bankowych i proszą o zainstalowanie aplikacji. Niczego nie instaluj, zanim nie upewnisz się, że to bezpieczne.

Komputer zawsze zwyczajnie może się zepsuć i odmówić posłuszeństwa. Dlatego zalecane jest, aby wszystko co jest dla Ciebie ważne na Twoim komputerze czyli filmy, zdjęcia, dokumenty miało swoją kopię zapasową np. na dysku zewnętrznym.

Na koniec obejrzyjcie krótki filmik pt. Przestrzeń Cyber, czyli dzień z życia Polaka https://www.youtube.com/watch?v=4-MuKW2JtOI  o bezpiecznym korzystaniu z kont bankowych i dokonywaniu zakupów online stworzonym przez Santander Bank Polska.

Pamiętaj, aby zachować czujność.