Szkoły partnerskie projektu „Key competences for school sustainability” (“Kompetencje kluczowe w zrównoważonej szkole”) spotkały się po raz ostatni. Naszą społeczność szkolną reprezentowali uczniowie z klasy 1 FR: Kamil Staskow i Dawid Pałkowski wraz z panią Małgorzata Rzepką i Aneta Skuczeń. Spotkanie odbyło się w dniach 17 – 20 maj 2017 roku a gospodarzem był ŠOLSKI CENTEbtyR POSTOJNA w Słowenii.

slovenia04

dav

 

 

 

 

 

 

 

 

Na spotkanie jechaliśmy z gotowymi produktami. Każda szkoła miała za zadanie przygotować prezentację nt. wybranych obiektów w swoim kraju, które są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Celem tego zadania było poszerzenie naszej wiedzy nt. dziedzictwa narodowego, świadomości jego wartości i potrzeby jego ochrony. My zaprezentowaliśmy Stare Miasto w Krakowie. Wszystkie prezentacje były bardzo interesujące, bogate w ciekawe zdjęcia oraz wideo. Po takim materiale chcielibyśmy poznane obiekty zobaczyć na własne oczy.

slovenia12dav

Drugim tematem była wielokulturowość w naszych regionach oraz różnice kulturowe między naszymi krajami. Tradycje, zwyczaje i język każdego z krajów szkół partnerskich to ważne elementy naszej współpracy, które mogliśmy poznać. Aby ukazać tą różnorodność oraz zwrócić uwagę na to jak ważny jest szacunek względem drugiego człowieka uczniowie przygotowali międzynarodowy musical pt. “Roommates – how to live together”.

Dawid i Kamil przygotowali i przedstawili inscenizację wiersza Aleksandra Fredro “Paweł i Gaweł”. Zaprezentowali się wyjątkowo dając wszystkim dawkę dobrej zabawy z morałem.

slovenia02slovenia03

Dodatkowo odbyły się warsztaty dla nauczycieli nt. Równości i solidarności w środowisku szkolnym oraz warsztaty dla uczniów dotyczące komunikacji w języku angielskim.

19 maja 2017 roku był szczególny dla słoweńskich uczniów. Tego dnia zakończyli oni naukę w szkole średniej. Z tej okazji w całej Słowenii o godzinie 12:00 na rynkach i placach miast uczniowie wspólnie tańczyli w rytmie kadryla, walca angielskiego, Khan Khana, polki. Byliśmy świadkami tej wspólnej muzyczno-tanecznej uczty pełnej radości. Nasi słoweńscy koledzy zaprezentowali się wspaniale.

mde

Spotkaliśmy się również z władzami miasta Postojna. Pan Andrej Berginc, wiceprezydent miasta Postojna, przywitał nas bardzo serdecznie. Nasza koordynatorka, pani Alena Krtikowa opowiedziała o projekcie i przedstawiła wszystkie partnerskie szkoły. Mieliśmy również okazję do osobistej rozmowy z wiceprezydentem i wspólnego pamiątkowego zdjęcia.

slovenia01dav

Postojna, to urokliwe miasto w dolinie rzeki Pivka. Rozsławiła je jedna z najpiękniejszych jaskiń na świecie – Postojnska Jama, której łączna długość korytarzy sięga 27 km. Mieliśmy okazję zobaczyć to piękne miejsce. Występują w niej różnorodne formy skalne. Wielometrowe żółto-beżowo-pomarańczowe nacieki, zwieszające się ze stropów tysiące stalaktytów rozmaitych formach, kształtach i kolorach, wyrastające z ziemi ogromne stalagmity, skalne kurtyny na zawsze zapadły nam w pamięć.

mdemde

To było ostatnie spotkanie w tym projekcie. Spędziliśmy ten czas bardzo pracowicie. Prezentacje, warsztaty, rozmowy, zwiedzanie. Zdobyliśmy kolejne kompetencje społeczne, kulturowe, multimedialne, językowe. Poszerzyliśmy naszą wiedzę na temat krajów partnerskich. Poznaliśmy innowacje w procesie uczenia się i nauczania, które wykorzystamy w naszej pracy. Zawiązaliśmy nowe przyjaźnie.

Można tak wymieniać bez końca, ale żadne słowa nie opiszą atmosfery jaka panowała w czasie tego i wcześniejszych spotkań.

Aneta Skuczeń

logo_kc_eEU flag-Erasmus+_vect_POS

Zostaw komentarz