Bezpieczeństwo w sieci  – czyli informacje dla uczniów, jak rozsądnie korzystać z Internetu

Dbaj o swoją prywatność. Nie podawaj w sieci swojego imienia i nazwiska, numeru pesel, adresu zamieszkania, numeru telefonu. Zastanów się dwa razy przed publikacją zdjęć w sieci. Pamiętaj, że w Internecie nic nie ginie, nawet jeśli w przyszłości usuniesz fotografię, nie masz gwarancji, że ktoś inny jej nie zapisał czy nie przesłał dalej.
Ogranicz dostęp do swojego profilu, tak aby mieli do niego wgląd tylko znajomi.

Ogranicz zaufanie

Nie rozmawiaj, ani tym bardziej nie spotykaj się z osobami, których nie znasz. Pamiętaj, że po drugiej stronie ekranu może być każdy – niezależnie od tego, jak wiarygodnie udaje osobę w Twoim wieku. Zgłaszaj wszelkie niepokojące sygnały dorosłym. Nie otwieraj podejrzanych linków ani załączników, zwłaszcza tych przesyłanych przez obcą osobę. Nie klikaj w nieprawdopodobnie brzmiące nagłówki artykułów na portalach społecznościowych – to może być wirus. Pamiętaj, że nie wszystko, co przeczytasz w sieci jest prawdą. Internet jest pełen niesprawdzonych informacji
z nierzetelnych źródeł.

Reaguj

Gdy natkniesz się na coś niepokojącego w sieci porozmawiaj o tym z osobą dorosłą. Większość portali ma także opcję zgłoszenia treści niezgodnych z prawem lub regulaminem strony. Gdy zauważysz przejawy hejtu czy cyberprzemocy bezwzględnie zwróć się z tym do rodziców. Pamiętaj, że udostępnianie, przychylne komentowanie czy nawet lajkowanie obraźliwych treści czyni Cię współwinnym.

Szanuj innych

Zapoznaj się z NETYKIETĄ, czyli zbiorem zasad dobrego zachowania w sieci.  Traktuj innych
z kulturą i szacunkiem. Komentując czyjeś zdjęcie/post bądź uprzejmy. Biorąc udział w dyskusji weź pod uwagę,
że druga strona ma prawo do innego zdania. Unikaj rozsyłania spamu czy internetowych łańcuszków.

 Przestrzegaj zasad

Pamiętaj, że wrzucanie do sieci zdjęć innej osoby lub informacji o niej bez jej zgody jest niezgodne z prawem.
Przed rejestracją na danym portalu zapoznaj się z jego regulaminem.

Podsumowanie

Internet ma niewątpliwie wiele plusów, ale także dużo zagrożeń. Przestrzeganie opisanych powyżej zasad pomoże Ci uchronić się przed negatywnymi aspektami korzystania z sieci. Pamiętaj, że nadmierne przesiadywanie przed komputerem, tabletem czy telefonem jest szkodliwe dla Twojego zdrowia. Nie zapominaj o rozwijaniu innych aktywności, spędzaniu czasu z rodziną, wprowadzaniu ruchu do swojego dnia.