Tematyką tą zajmuje się tzw. psychologia pozytywna, czyli nauka o czynnikach wpływających na pozytywne aspekty życia człowieka. „Pozytywne” to coś, co jest dla nas korzystne, pożądane, to czego chcemy, co wzbogaca nasze życie i czyni go szczęśliwym.

A czym jest pozytywne myślenie? Nie jest to zapewne „przyklejony uśmiech”, czy też udawanie, zaprzeczanie emocjom…Jest to takie nastawienie do świata, ludzi, zdarzeń, które pomaga nam samym wspierać się na co dzień, wznieść się ponad problemy, zachować spokój, nie tracić wiary we własne siły i możliwości oraz daje siłę do podejmowania działań na rzecz poprawy sytuacji. Nie oznacza ono, że nie przeżywamy trudności, ale łatwiej dzięki niemu możemy się z nich podnieść, czerpać radość z życia i iść dalej do przodu nie tracąc motywacji.

Pozytywne myślenie jest alternatywą do narzekania, smutku, marazmu, obojętności. Dzięki wypracowaniu w sobie optymizmu, nadziei, nastawienia na przyszłość, życzliwości, odwagi, odpowiedzialności za siebie i innych możemy ochronić się przed depresją, rezygnacją, chorobami psychicznymi i samatycznymi, a nasz komfort życia zdecydowanie się poprawi.

Dzięki rozwijaniu i praktykowaniu w sobie pozytywnego myślenia, lepiej poradzimy sobie w sytuacjach kryzysowych, których przecież nie brakuje w naszym życiu. Ważne, aby się w nich „nie zatopić”, nie kontemplować. Z każdej trudnej sytuacji należy wyciągnąć wnioski i potraktować ją jako sytuację przejściową, która czemuś służy.

Pozytywne myślenie można wytrenować, wyuczyć się! Wymaga to jednak determinacji i nieustających wysiłków (dla zainteresowanych polecam M. Seligmana – patrz literatura).

A więc wniosek jest prosty…myślenie pozytywne jest świadomą decyzją !!! TO NASZ WYBÓR.

Co nam daje pozytywne myślenie?

  1. Jesteśmy szczęśliwsi

  2. Jesteśmy zdrowsi

  3. Jesteśmy bardziej lubiani

  4. Mamy zapał do życia

  5. Jesteśmy aktywni

  6. Wierzymy w siebie

  7. Nie poddajemy się przeciwnościom

  8. Nie grozi nam poczucie bezradności

 

Pozytywne nastawienie powinno współgrać z realistycznym myśleniem i oceną własnych umiejętności, zasobów i celów, do których dążymy. Nie może być oderwane od rzeczywistości !

Sławomir Prusakowski w swoim wykładzie nt „Siły pozytywnego myślenia” (Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS) przekonuje, że pozytywne myślenie wiąże się z poczuciem szczęścia.

Wg niego jest one wynikiem koncentracji uwagi w sposób pozytywny na dobrych i pozytywnych aspektach sprawy. Wymienia on też przyczyny składające się na nasze poczucie szczęśliwości. Są to:

  1. Endorfiny (hormony szczęścia), które wydzielają się podczas zażywania regularnego ruchu czy też spożywania gorzkiej czekolady (chodzi o jeden główny składnik – kakao)

  2. Właściwy poziom serotoniny w naszym mózgu (podłoże biologiczne)

  3. Nasze doświadczenia życiowe (im więcej pozytywnych, tym lepiej)

  4. Optymistyczny sposób patrzenia na świat, skupianie się na pozytywnych rzeczach

  5. Wspólne świętowanie z innymi

  6. Śmiech (wydziela endorfiny, jest bardzo zaraźliwy, powoduje, że czujemy się szczęśliwsi)

  7. Nasz sposób interpretacji rzeczywistości, przekonania na temat tego, co nam się w życiu wydarza (czyli, co myślimy o tym, co nas w życiu spotyka...jest to ważniejsze niż to, co faktycznie się dzieje)

 

Prusakowski w swoim wykładzie wymienia też 6 warunków osiągania szczęścia:

  1. Delektowanie się życiem”, tj. korzystanie z okazji i zatrzymanie się, zachwyt danym momentem, tym, co się zdarza…inicjowanie dobrych przeżyć…skupienie się na nich…

  2. Rozwijanie w sobie poczucia wdzięczności za to, co się ma, docenianie tego, uświadamianie sobie, nastawienie na to, zauważanie…

  3. Życie pełne sensu...poszukiwanie sensu, wytyczenie sobie drogi, celu, do którego zmierzam, robienie czegoś dla „świata” (a nie tylko dla siebie), dla wspólnego dobra…

  4. Dzielenie się z innymi sobą, swoimi przeżyciami, doświadczeniami….dawanie…

  5. Rozwijanie w sobie empatii i bycie z ludźmi, otrzymywanie i dawanie wsparcia…

  6. Zaangażowanie w działania prospołeczne, angażowanie się, bycie aktywnym, mieć poczucie, że ma się na coś wpływ…

 

I na koniec kilka inspirujących cytatów:

„Zacznij tam, gdzie jesteś, użyj tego, co masz, zrób, co możesz” (Arthur Asie)

„Aby coś zrobić, trzeba zacząć” (Horace Greely)

„Co robisz dzisiaj, aby stać się mistrzem?” (Dayton Mclane)

„Bardzo ważne jest to, co mówisz do innych, ale znacznie ważniejsze jest to, co mówisz do siebie”

„Zarażaj dobrym nastrojem”

„Uśmiechnij się, a świat uśmiechnie się do Ciebie”

Opracowane na podstawie:

Martin E.P. Seligman „Optymizmu można się nauczyć”

Ewa Foley „Zakochaj się w życiu”

Dale Carnegie „Jak pokonać zmartwienia i poradzić sobie ze stresem”

Sławomir Prusakowski „Siła pozytywnego myślenia” (Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS)

Magdalena Gołda „Jak włączyć pozytywne myślenie ? 5 prostych kroków”; Blog, 02.12.2019; „Life Architect”

Opracowanie: Ewa Kułak