Tydzień Mózgu w Polsce jest obchodzony od 1999 roku. Jesteś ciekawy jak wygląda Twój mózg? Podobno jest wielkości dużego grejpfruta. Z czego się składa i jak on wogóle działa? Otóż mózg składa się z wielu milionów komórek nerwowych, które przechowują i przekazują informacje. Obejmuje on trzy poziomy. Każdy z nich ma swoje zadania, za które odpowiada. Wszystko co się z nami dzieje zaczyna się w mózgu. To tam mają początek nasze przyzwyczajenia, uczucia, emocje. Półkule mózgowe dzielą się na prawą i lewą. Każda z nich odpowiada za różne funkcje. Lewa półkula potrafi analizować szczegóły, ponadto odpowiada za mowę, myślenie logiczne, liczenie, pozytywne emocje, a także za czytanie. Z kolei prawa półkula analizuje przedmioty, sytuacje całościowo, ponadto dzięki niej jesteśmy kreatywni, poznajemy kształty i kolory, mamy wyobraźnię, no i odpowiada za negatywne emocje. Obie jednak są nam w życiu tak samo potrzebne.

Nie lada wyzwaniem dla naszego umysłu jest czytanie, które potrzebuje dużego skupienia i umiejętnego odczytywania tekstów. Umiejętność szybkiego czytania ćwiczy naszą spostrzegawczość, refleks, pamięć fotograficzną. Wyćwiczony mózg w trakcie czytania nie skupia się na każdej literce, ale zapamiętuje całe słowa. Dlatego nawet jeśli w słowie są poprzestawiane litery, a pierwsza i ostatnia jest prawidłowa to nasz mózg sobie z tym poradzi i odczyta słowa poprawnie. Czytanie poprawia naszą pamięć, koncentrację, ponieważ w naszym mózgu między komórkami powstaje wiele połączeń.

Spróbuj przeczytać poniższy tekst… I jak Ci poszło?

źródło: https://www.crazynauka.pl/tekst-z-poprzestawianymi-literami/

Sprawdź swoją koncentrację i pamięć w zadaniach >>>https://www.youtube.com/watch?v=oZ3ikHKz7Xo

Zajrzyj również na materiały przygotowane przez panią Joannę Gadomską >>>https://wakelet.com/wake/Ii4ZHyyY4isdIza0T70w_

Ćwiczenia, które pomogą wzmocnić Twój mózg >>> https://www.youtube.com/watch?v=CHvG5O1SdTs

Pobaw się i ćwicz swoją koncentrację >>> https://wordwall.net/pl/resource/2410894/koncentracja-uwagi

Trenuj sprawność swojego umysłu każdego dnia >>> https://www.medme.pl/cogninet/artykuly/trening-mozgu-porady-na-kazdy-dzien-tygodnia,67399.html

Każdy kto ma ochotę zgłębić swoją wiedzę nt. działania swojego mózgu i umysłu zapraszamy od 15 do 21 marca 2021 r. na wydarzenia online. Specjaliści i naukowcy poruszą wiele ciekawych zagadnień:

  • „Jak przejąć kontrolę nad koncentracją i stresem, aby zwiększyć produktywność bez nadmiernej presji”
  • “Mózg – nosisz, czy używasz? Wszystko, co musisz wiedzieć o swoim mózgu”
  • „Mózg w sytuacjach stresowych i kryzysowych oraz jego wpływ na nasze zachowanie. Jak radzić sobie w emocjonalnie trudnych sytuacjach?”
  • i wiele innych … więcej o terminach i godzinach spotkań online dowiedz się na stronie >>> https://tydzienmozgu.online/

Pamiętaj codzienne ćwiczenia poprawią pracę Twojego mózgu, dzięki temu łatwiej osiągniesz założone cele.

Powodzenia ?