W ostatnich dniach czerwca w naszej szkole odbyło się oficjalne zakończenie projektu staży zagranicznych pt. „Dziś pracując, zyskuję przyszłość – staże zagraniczne uczniów ZSP Nr 2 w Rudzie Śląskiej” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER).

W ramach zorganizowanego finału, zaproszono gości, a także uczestników wszystkich uczestników projektu, którzy w ciągu dwóch lat brali udział w zagranicznych praktykach zawodowych.

finał praktyk zagranicznych zsp nr 2

Podczas finału uczniowie zaprezentowali zdjęcia, które pokazywały, jak przebiegał ich pobyt za granicą, gastronomowie zaprezentowali umiejętności zdobyte dzięki zagranicznym praktykom – potrawy kuchni krajów goszczących. Uczestnicy uroczystości mogli także obejrzeć filmy przygotowane przez stażystów podczas staży we Włoszech i Portugalii.

O projekcie

W latach 2016 – 2018 roku 72 uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 miało możliwość wzięcia udziału w czterech praktykach zagranicznych. Przed wyjazdem na staż każdy z praktykantów brał udział w zajęciach przygotowawczych z native speakerami z języka angielskiego i włoskiego, hiszpańskiego lub portugalskiego oraz odbywali kurs pomocy przedmedycznej. W trakcie czterotygodniowych staży, uczniowie pracowali w hotelach, restauracjach i cenionych przedsiębiorstwach, poznawali kulturę krajów przyjmujących, uczyli się samodzielności, odpowiedzialności i tolerancji wobec innych kultur i nacji.

Na realizację projektu szkoła otrzymała dofinansowanie ze środków unijnych w wysokości  787 652, 18 zł.

– Praktyki zagraniczne to świetna szansa dla każdego, kto pragnie zdobyć doświadczenie! Wyjazd na staże zagraniczne realizowane w ramach projektów unijnych jest całkowicie bezpłatny dla uczniów. Mają oni szansę zdobyć doświadczenie zawodowe w międzynarodowym środowisku, nawiązać znajomości, które mogą okazać się przydatne w przyszłym życiu zawodowym naszych uczniów –  mówi koordynator projektu Wiesława Cyganek – Poza tym, uczniowie oprócz pracy w wybranych firmach, biorą udział w licznych wycieczkach, poznając kulturę i życie codzienne mieszkańców miast, w których realizowali praktyk. Praktyki zagraniczne to nie tylko praca, ale także dobra zabawa! – dodała  koordynatorka.

Podczas czerwcowego finału rozdano najważniejsze dokumenty, które potwierdzały udział w europejskim stażu – były to certyfikaty Europass Mobilność wystawione w dwóch językach – polskim i angielskim, przygotowane  przez koordynatora projektu i potwierdzone przez Krajowe Centrum Europass w Warszawie.

Dzięki zagranicznym praktykom i uzyskanym certyfikatom, uczniowie mają szansę w przyszłości na lepszy start na rynku pracy. Jak zapewniają sami zainteresowani, praktyki były dla nich niesamowitym doświadczeniem – zarówno pod względem zawodowym, jak i osobistym.